Suriye iç savaşı sürecinde yaşanan göçlerin Türkiye'ye etkileri
The migration experienced during the Syrian civil war to Turkey effects
- Tez No: 775649
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
I. Dünya Savaşı'na kadar Ortadoğu Osmanlı İmparatorluğu'nun himayesi altında huzur ve güven içinde yaşamıştır. Bu savaşın sona ermesiyle birlikte Osmanlı İmparatorluğu yıkılmış ve Ortadoğu'nun içinde bulunduğu huzur ve güven ortamı son bulmuştur. Bununla birlikte Batılı devletlerin sömürgesi altına giren Ortadoğu'da sürekli çatışmalar yaşanmıştır. Bağımsızlık arayışlarına giren devletler zaman zaman büyük savaşların yaşandığı bir coğrafyaya da dönüşmüştür. Bu devletler zamanla bağımsızlık mücadelesini kazanmış olsalar da bölgedeki kaos ortamı hiç son bulmamıştır. Bölge coğrafyası sürekli savaşlar, darbeler ve entrikalarla karşı karşıya gelmiş, bölge halkı ise bu durumlardan ciddi manada etkilenmiştir. Bu coğrafyadaki en sancılı süreç ise, 2010 yılında başlayan ve etkilerini hala sürdüren“Arap Baharı”olmuştur. Tüm bölgeyi kapsayan bu isyanlar neticesinde binlerce insan hayatını kaybetmiş, milyonlarcası ise yaşadıkları bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştır. Bu demokratikleşme hareketlerinden en fazla etkilenen ve en zararlı ayrılan ülke şüphesiz Suriye olmuştur. Diğer ülkelerde kısa sürede sonuç bulan eylemler, Suriye'de 10 yılı aşkın süredir devam etmektedir. Suriye'nin kendi içerisinde yaşadığı bu savaş birçok ülkeyi etkilemiştir. Sınır ülkelerine göçler gerçekleşmiş, Türkiye en çok etkiyi hisseden ülke olmuştur. Bu çalışmada; Suriye'nin tarihi, coğrafi konumu ve demografik yapısı göz önünde bulundurularak Suriye iç savaşı ele alınmış ve savaşın etkileri araştırılmıştır. Savaşın aktörleri ve savaşın uzamasının nedenleri incelenmiştir. Bu savaşın Türkiye-Suriye ilişkilerine etkisi ve göçlerin Türk devleti ve toplumu üzerindeki etkileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Until World War I, the Middle East lived in peace and security under the auspices of the Ottoman Empire. With the end of this war, the Ottoman Empire was destroyed and the environment of peace and security in the Middle East came to an end. However, there were constant conflicts in the Middle East, which was under the colony of Western states. States seeking independence have also turned into a geography where great wars have taken place from time to time. Although these states won the struggle for independence over time, the chaos in the region never ended. The geography of the region has constantly faced wars, coups and intrigues, and the people of the region have been seriously affected by these situations. The most painful process in this geography has been the“Arab Spring”, which started in 2010 and still continues its effects. As a result of these revolts covering the whole region, thousands of people lost their lives and millions of them had to leave the region they lived in. Undoubtedly, Syria was the country that was most affected and left the most harmful by these democratization movements. The actions that found results in a short time in other countries have been going on for more than 10 years in Syria. This war in Syria has affected many countries. Migrations to border countries took place, and Turkey was the country that felt the most impact. In this study; Considering the history, geographical location and demographic structure of Syria, the Syrian civil war was discussed and the effects of the war were investigated. The actors of the war and the reasons for the prolongation of the war were examined. The effects of this war on Turkey-Syria relations and the effects of migrations on the Turkish state and society are emphasized.