Statü kaybının geçici koruma altındaki Suriyeli erkek mültecilerin aile içi ilişkilerine etkisi: Mardin ili örneği
The effect of loss of status on the domestic relations of Syrian male refugees under temporary protection: The case of Mardin province
- Tez No: 866200
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL KARADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Göçe maruz kalan insanlar göç sonrası birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar. 2011 yılında Suriye'de çıkan iç savaş sonrası milyonlarca insan yerinden edilmiş, göç sonrası beslenme, barınma, eğitim gibi birçok temel ihtiyaca erişemez olmuştur. Savaş sonrası Türkiye'ye göç eden Suriyeli mülteciler de birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar. Göçlerin birçok zorluğu ve olumsuz etkisi olmasına rağmen her insan göç sürecinden farklı etkilenebilmektedir. Özellikle göç sonrası statü kaybı yaşayan insanlar daha fazla psikolojik ve kişiler arası sorun yaşayabilmektedirler. Toplumsal cinsiyet rollerinin de etkisiyle erkekliğe atfedilen roller erkeklerin statü kaybından daha fazla etkilenmesine yol açmaktadır. Bu çalışmada göç öncesinde belli bir statüye sahipken göç sonrası statü kaybı yaşamış geçici koruma altındaki Suriyeli erkeklerin aile içi ilişkilerinin incelemesi amaçlanmıştır. Araştırmada Mardin ilinde ikamet eden ve statü kaybı yaşamış Suriyeli erkeklerle yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmış, elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, göçün ve göç sonrası yaşanan statü kaybının aile içi ilişkilere kısmen olumsuz etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Bu olumsuzlukların başlıcaları; aile bireylerinin farklı şehirlere ve ülkelere dağılarak birbirinden uzak düşmesi, beraber yaşayan aile bireylerinin uzun çalışma saatleri sebebiyle birbiriyle sınırlı zaman geçirmesi, mesleki ve toplumsal statünün kaybı ile bireylerin yetersizlik duygusu, bireylerin kaygı ve stres yaşaması nedeniyle aile içi ilişkilerde birtakım olumsuzluklar yaşanmasıdır. Ancak bu sonuçların doğrudan statü kaybının sonuçları olduğunu söylemek güçtür. Bu sonuçlar göç, ekonomik olumsuzluklar vb. birçok diğer etkenden kaynaklanıyor olabilir. Bu olumsuz etkilerin yanı sıra geniş ailelerden çekirdek ailelere dönüşümün aile içi karar alma süreçleri ve özgür hissetme duygusu üzerinde olumlu etkileri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
People exposed to migration face many problems after migration. After the 2011 civil war in Syria, millions of people were displaced and were unable to access many basic needs such as nutrition, shelter and education. Syrian refugees who migrated to Türkiye after the war also face many problems. Although migration has many difficulties and negative effects, each person can be affected differently by the migration process. Especially people who experience loss of status after migration may experience more psychological and interpersonal problems. The roles attributed to masculinity with the effect of gender roles cause men to be more affected by the loss of status. This study aims to examine the family relationships of Syrian men under temporary protection who had a certain status before migration but lost their status after migration In the study, semi-structured in-depth interviews were conducted with Syrian men residing in Mardin province who experienced loss of status, and the data obtained were analyzed. The main negative effects of migration and post-migration loss of status on family relations are; family members being scattered in different cities and countries and being distant from each other, family members living together spending limited time with each other due to long working hours, loss of professional and social status and individuals' feelings of inadequacy, and individuals experiencing anxiety and stress. However, it is difficult to say that these are the direct effects of loss of status. These results may be caused by many other factors such as migration, economic negativities, etc. In addition to these negative effects, it was found that the transformation from extended families to nuclear families had positive effects on decision-making processes within the family and the feeling of freedom.