Çocukluk çağı travmaları ve narsisizm türleri arasındaki ilişkide kişilerarası problemlerin aracı rolü
The mediating role of interpersonal problems between childhood trauma and types of pathological narcissism
  1. Tez No: 775657
  2. Yazar: SELEN BOSTANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SARIOT ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, kişilerin çocukluk çağı travmatik yaşantıları ile narsisizm türleri arasındaki ilişkide kişilerarası sorunların rolünün araştırılması amaçlanmaktadır. Türkiye'deki örneklemle yürütülmüş kişilerarası ilişkiler ve narsisizm türleri arasındaki ilişkinin incelendiği az sayıda çalışma olduğu görülmüştür. Kişilerarası problemlerin ve erken dönem yaşantıların, narsisizm patolojisine olan rolünün ortaya konması adına literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çocukluk çağı travmaları ve narsisistik boyutlar kişilerarası problemler arasındaki ilişkiden yola çıkılarak, bu araştırmanın ana sorusu“Çocukluk çağı travmaları ile büyüklenmeci ve kırılgan narsisizm arasında kişilerarası problemlerin aracılık rolü var mıdır?”olarak belirlenmiştir. Çalışmanın örneklemi, kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ile ulaşılan, yaşları 22-65 arasında değişen 351 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler Google Forms aracılığıyla çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Çevrimiçi ölçüm araçları katılımcılara kolay erişilebilir örnekleme metoduna uygun olarak sosyal medya ve e- posta gruplarına yapılan duyurular aracılığıyla ulaştırılmıştır. Çalışma katılımcıları için psikiyatrik tanı almak ve psikiyatrik ilaç kullanıyor olmak dışlama ölçütüdür. Araştırma verileri, Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Kişilerarası Sorunlar Ölçeği ve Patolojik Narsisizm Ölçeği aracılığıyla çevrim içi ortamda toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) v.25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkileri Pearson korelasyon analizi ve hiyerarşik çoklu regresyon analiziyle incelenmiştir. Kişilerarası sorunların çocukluk çağı travmaları ve narsisizm türleri arasındaki ilişkideki aracı rolünü test etmek için PROCESS eklentisi kullanılmıştır. Bulgular kişilerarası sorunlardan Dominant/Kontrolcünün duygusal istismar ve büyüklenmeci narsisizm arasındaki ilişkide, Dominant/Kontrolcü ve Sosyal Çekinikliğin ise duygusal istismar ile Kırılgan Narsisizm arasındaki ilişkide aracı rolü olduğunu göstermiştir. Kişilere uygulanan envanterler öz bildirimine dayalı ve online olarak katılım gösterdikleri düşünüldüğünde, katılımcıların envanterdeki, maddelere yanlı olarak cevap verebileceği araştırmanın sınırlılıklarından biridir. Araştırma bulguları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış, çalışmanın sahip dolduğu sınırlılıklarla birlikte gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the role of interpersonal problems in the relationship between the traumatic childhood experiences of individuals and types of narcissism. It has been observed that there are few studies examining the relationship between interpersonal relationships and types of narcissism, conducted with a sample in Turkey. It is thought that it will contribute to the literature in order to reveal the role of interpersonal problems and early experiences in the pathology of narcissism. Based on the relationship between childhood traumas and narcissistic dimensions and interpersonal problems, the main question of this research is“Do interpersonal problems have a mediating role between childhood traumas and grandiose and fragile narcissism?”has been determined. The sample of the study consists of 351 participants aged between 22-65 who were reached through easily accessible case sampling. Data was collected online via Google Forms. The online measurement tools were delivered to the participants through the announcements made to the social media and e-mail groups in accordance with the easily accessible sampling method. For study participants, having a psychiatric diagnosis and using psychiatric medication were exclusion criteria. Research data were collected online through the Sociodemographic Information Form, Childhood Trauma Scale, Interpersonal Problems Scale, and Pathological Narcissism Scale. The obtained data were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) v.25.0 program. The relationships between the variables were examined by Pearson correlation analysis and hierarchical multiple regression analysis. The PROCESS plug-in was used to test the mediating role of interpersonal problems in the relationship between childhood traumas and types of narcissism. Findings showed that Dominant/Controlling interpersonal problems mediated the relationship between emotional abuse and grandiose narcissism, while Dominant/Controlling played a mediating role in the relationship between emotional abuse and Vulnerable Narcissism. Considering that the inventories applied to individuals are based on self-report and that they participate online, it is one of the limitations of the research that the participants can respond biasedly to the items in the inventory. The research findings were discussed within the framework of the relevant literature, and suggestions were presented for future studies, along with the limitations of the study.