Farklı polisaj sistemleriyle polisajlanmış kompozit rezinlerin yüzey özellikleri üzerine yaşlandırmanın etkileri
The effects of aging on the surface characteristics of composite resins polished with different polishing systems
- Tez No: 775656
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÜNLÜ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı farklı polisaj sistemleriyle polisajlanmış farklı kompozit rezinlerin kahvede bekletme ve termal döngü ile yaşlandırma sonucu yüzey pürüzlülüğü, renk ve mikrosertlik değişimlerini değerlendirmektir. Çalışmamızda Filtek Ultimate Universal (Enamel, FUU), Clearfil Majesty ES-2 (CME), Palfique Estelite Paste (PEP), G-ænial Universal Injectable (GUI), Tetric PowerFill (TPF) kompozit rezinlerin dört farklı polisaj sistemi, OneGloss (OG), Zenit Flex (ZF), ClearfilTwist Dia (CTD), NovaTwist (NT) ile polisajlanma öncesi kontrol grubu, polisajlanma sonrası ve bir yıla denk gelecek şekilde kahvede bekletme ile 10000 termal döngü maruziyeti olarak üç ayrı aşamada yüzey pürüzlülüğü, renk ve mikrosertlik değişim değerleri analiz edildi (n=20). Kompozit örneklerin üç farklı bölgesinden yüzey pürüzlülük ölçümleri bir yüzey pürüzlülük cihazı (Mitutoyo Surftest/ SJ-301, Tokyo, Japonya), renk ölçümleri spektrofotometre (Easyshade V, VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen, Almanya) ve yüzey sertliği Vickers sertlik cihazı (Hardway Mikro Vickers, MHVS 1000AD, Türkiye) ile ölçüldü. Ayrıca örneklerin yüzey özelliklerini incelemek için yaşlandırma öncesi ve sonrası AFM (NT MDT, Rusya) ve SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu, Evo LS10, Carl Zeiss, Oberkochen, Almanya) görüntüleri alındı (n=1). Verilerin istatistiği İki Yönlü ANOVA ve Post-Hoc Tukey Testleri kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to evaluate the surface roughness, color changes and microhardness of different composite resins polished with different polishing systems as a result of immersed in coffee and aging by thermal cycling. In our study, Filtek Ultimate Universal (Enamel, FUU), Clearfil Majesty ES-2 (CME), Palfique Estelite Paste (PEP), G-ænial Universal Injectable (GUI), Tetric PowerFill (TPF) composit resins were checked before polishing with four different polishing systems, OneGloss (OG), Zenit Flex (ZF), ClearfilTwist Dia (CTD), NovaTwist (NT). Surface roughness, color and microhardness change values were analyzed as a control group and in three different stages (after polishing and for one year immersing in coffee and 10000 thermal cycle exposure) (n=20). Surface roughness with a profilometer (Mitutoyo Surftest/SJ-301, Japan) and the color with a spectrophotometer (Easyshade V, VITA Zahnfabrik, Germany) and surface hardness (Hardway MHVS 1000AD, Turkey) were calculated. AFM (NT MDT, Russia) and SEM (Scanning Electron Microscope, Evo LS10, Carl Zeiss, Germany) images were taken before and after aging to examine the surface properties of the samples (n=1). Statistics of the data were analysed with the Two-Way ANOVA and Post-HocTukey tests. Compared with the control group, the color change after coffee and thermal cycle; FUU showed the most color change in the other polishing systems except ZF.