Futbolda uygulanan farklı yenilenme antrenman stratejilerinin toparlanmaya etkisi
The effects of different regeneration training strategies appllied in football on recovery
- Tez No: 775664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı günümüz futbol antrenman biliminin önemli tartışma konularından biri olan, rejenerasyon antrenmanı için optimum günün tespit edilmesi ve içeriğinin araştırılmasıdır. Bu bağlamda iki farklı rejenerasyon antrenman stratejisi olarak, futbol maçından bir gün sonra (maç+1) ve futbol maçından iki gün sonra (maç+2) olmak üzere, farklı antrenman modelleri uygulanmıştır. Uygulanan bu stratejilerin, organizmadaki hormonal-biyokimyasal düzeyine, mekanik kas hasarına ve parasempatik sistemin toparlanmasına etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmanın denekleri 17-19 yaş erkek futbol oyuncularından oluşmaktadır. Araştırmaya toplamda 12 denek katılmıştır. Bu çalışma İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Balat tesislerinde yürütülmüştür. Araştırma için gerekli etik kurul izinleri alınmıştır. Ligin başlamasıyla birlikte sporcuların harici yüklerini tespit etmek için Catapult marka performans takip cihazı kullanılmıştır. Maç öncesi, maç anında ve maç sonrası sporcuların yükleri kayıt edilmiştir. Bu çalışmada Catapult cihazından elde edilen (player load) oyuncu yükü ve (total distance) toplam mesafe verileri alınmıştır. Maç sonrası yenilenme stratejileri iki farklı gün; maç+1 ve maç+2 şeklinde planlanmıştır. Uygulanan antrenmanlar; aerobik antrenman, miniband aktivasyon antrenmanları ve aerobik+miniband aktivasyon antrenmanları olarak yapılmıştır. Sonuç olarak futbolcuların maç+1 veya maç+2 de yapmış oldukları farklı rejenerasyon antreman stratejilerinin, gerek gün, gerekse uygulanan antrenman stratejileri bakımından parasempatik sistemin toparlanmasında anlamlı bir farklılık sağlamamıştır. Testosteron ve kortizol düzeylerinde anlamlı farklılık sağlamamıştır. Termal görüntülemede sadece sağ quadriceps değerlerinde anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the optimum day for regeneration training and to investigate its content. This issue is one of the important discussion topics of today's football training science. In this context, two different regeneration training strategies were used. These training patterns are one day after the football match (match+1) and two days after the football match (match+2). With these applied strategies, it is aimed to investigate the effect of predetermined physiological components in the organism on recovery. These components are parasympathetic system, hormonal-biochemical level and mechanical muscle damage. The subjects of the study consisted of male football players aged 17-19. A total of 12 subjects participated. This study was conducted in Istanbul Başakşehir Football Club Balat facilities. Necessary ethics committee permissions were obtained for the research. With the start of the league, a catapult performance tracking device was used to detect the external loads of the athletes. The loads of the athletes were recorded before, during and after the match. In this study, oyuncu yükü and toplam mesafe data obtained from the catapult device were taken. Post-match regeneration strategies are planned as two different days, match+1 and match+2. The applied trainings were made as aerobic training, miniband training and aerobic + miniband training. As a result, there was no significant difference in the recovery of the parasympathetic system, both in terms of the day and the training strategies applied, of the different regeneration training strategies that the footballers did in match+1 or match+2. No significant difference was found in testosterone and cortisol levels. Significant difference was found only in the right quadriceps values in thermal imaging.