Preterm bebeklerde germinal matriks kanaması ve intraventriküler kanamaya ait risk faktörleri ve yönetimi
- Tez No: 775709
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALİ AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Germinal matriks kanaması ve intraventriküler kanama (GMK-İVK) yenidoğanda ve özellikle preterm bebeklerde önemli bir beyin hasarı nedenidir. İnsidans 1980'lerden bu yana azalmasına rağmen, aşırı erken doğmuş bebeklerin sağ kalımındaki artış hayatta kalma oranlarında artışla sonuçlandığından GMK-İVK önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Biz, çalışmamızda 32. gestasyonel haftanın altında doğan bebeklerde germinal matriks kanaması ve intraventriküler kanamaya ait risk faktörlerini ve bu bebeklerin yönetimini incelemeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Bu çalışmada, Ocak 2017-Mart 2022 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde doğan ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatarak izlenen 32 hafta ve altındaki 358 bebek retrospektif olarak incelendi. En az iki kraniyal ultrason uygulanmamış ve kanama saptanmayan bebeklerde yapılan ultrasonlarda diğer intrakraniyal patolojiler saptanmış olan vakalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışma, kalan 185 hastaya ait veriler ile gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilen bebeklerde; gestasyonel hafta, doğum ağırlığı, doğum şekli, cinsiyet, mortalite oranları, maternal risk faktörleri (preeklampsi, gestasyonel diyabet, PPROM, amniyon sıvısı patolojileri, plasental anomaliler), antenatal steroid uygulaması, 1. ve 5. dk APGAR skorları, doğum sonrası alınan ilk kandaki hemoglobin, hematokrit ve kan gazı değerleri, RDS gelişimi ve hastaya uygulanan sürfaktan sayısı, PDA varlığı ve PDA için medikal tedaviye başlanma süresi, erken neonatal sepsis varlığı, vazopressör ihtiyacı olup olmadığı, invaziv mekanik ventilatör ihtiyacı, NEK, pnömotoraks ve ROP gelişimleri, eritrosit süspansiyonu transfüzyonu ihtiyacı, takiplerinde ventriküloperitoneal şant ihtiyacı olup olmadığı, asfiksi, hiperglisemi, hipernatremi ve trombositopeni varlığı not edildi. Bulgular: Çalışmadaki hastaların %45,40'ında GMK-İVK saptandı. Doğum haftası ve doğum ağırlığı azaldıkça GMK-İVK rmeydana gelme riskinin ve GMK-İVK şiddetinin anlamlı ölçüde daha yüksek olduğunu gözlemlendi. Prenatal risk faktörlerinden sadece gestasyonel diyabetin GMK-İVK için anlamlı bir risk faktörü oluğu görüldü. RDS, PDA, invaziv mekanik ventilatör kullanımı, vazopressör tedavisi uygulanması, erken neonatal sepsis, trombositopeni, anemi, hiperglisemi gibi durumların GMK-İVK için anlamlı risk faktörleri olduğu görüldü. Sonuçlar ve Öneriler: Bu bulgulara bağlı olarak hastanın; hipotansiyon ve sepsisten korunmasının, hastaya RDS ve PDA için uygun medikal tedavinin en kısa sürede başlanmasının, invaziv mekanik ventilatör kullanımından mümkün olduğunca kaçınılmasının, trombositopeni, anemi, hiperglisemi gibi durumlar için en kısa sürede uygun tedavilerin uygulanmasının GMK-İVK riskini önemli ölçüde azaltabileceğini düşündük.
Özet (Çeviri)
Purpose: Germinal matrix-intraventricular hemorrhage (GM-IVH) is an important cause of brain damage in newborns and especially in preterm infants. Although the incidence has decreased since 1980s, GM-IVH remains a major problem because of the increase in survival of extremely preterm infants has resulted in increased survival rates. In our study, we aimed to examine the risk factors of germinal matrix- intraventricular hemorrhage in infants born below 32 weeks' gestation and the management of these infants. Patients and Methods: In this study, 358 infants born at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital and followed up in the Neonatal Intensive Care Unit of the Department of Pediatrics between January 2017 and March 2022 were retrospectively analyzed. Infants who did not undergo at least two cranial ultrasounds and infants without GM-IVH who detected other intracranial pathologies in cranial ultrasounds were excluded from the study. The study was carried out with data from the remaining 185 patients. Gestational week, birth weight, mode of delivery, gender, mortality rates, maternal risk factors (preeclampsia, gestational diabetes, PPROM, amniotic fluid pathologies, placental anomalies), antenatal steroid administration, 1st and 5th minute APGAR scores, RDS development and the number of surfactants administered to the patient, presence of PDA and time to start medical treatment for PDA, presence of early neonatal sepsis, need for vasopressor, need for invasive mechanical ventilator, development of NEC, pneumothorax and ROP, need for erythrocyte suspension transfusion, need for ventriculoperitoneal shunt in follow- ups, asphyxia, presence of hyperglycemia, hypernatremia and thrombocytopenia, hemoglobin, hematocrit and blood gas values in the first blood taken after birth were noted in the study. Results: GM-IVH was detected in 45.40% of the patients in the study. It was observed that as the gestational week and birth weight decreased, the risk of developing GM-IVH and the severity of GM-IVH were significantly higher. Of the prenatal risk factors, only gestational diabetes was found to be a significant risk factor for GM-IVH. Conditions such as RDS, PDA, use of invasive mechanical ventilators, use of vasopressor therapy, early neonatal sepsis, thrombocytopenia, anemia, hyperglycemia were found to be significant risk factors for GM-IVH. Conclusions and Recommendations: Depending on these findings we thought that to protect the patient from hypotension and sepsis, to initiate appropriate medical treatment for RDS and PDA as soon as possible, to avoid the use of invasive mechanical ventilators as possible, to apply appropriate treatments as soon as possible for conditions such as thrombocytopenia, anemia and hyperglycemia could significantly reduce the risk of GM-IVH.