Sağlık çalışanlarında psikolojik güçlendirme ve örgütsel desteğin iş motivasyonuna etkisi: Pandemi sürecinde bir değerlendirme
The effect of psychological empowerment and organizational support on work motivation in healthcare professionals: An evaluation during the pandemic process
  1. Tez No: 775713
  2. Yazar: SEFA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışması, COVID-19 pandemisi sürecinde sağlık çalışanlarında psikolojik güçlendirme, algılanan örgütsel destek ve iş motivasyonu düzeylerini belirlemek; sosyo-demografik özellikler, çalışma ortamı özellikleri ve pandemi sürecine ilişkin deneyimlerin belirlenen değişkenler üzerinde fark oluşturup oluşturmadığını incelemek; ayrıca psikolojik güçlendirme, örgütsel destek ve iş motivasyonunun birbiri ile ilişkisi ve birbirleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Hatay'da bulunan bir ilçe kamu hastanesinde görev yapan sağlık çalışanları oluşturmaktadır (N:465). Araştırma için örneklem seçilmemiş, gönüllülük esas alınarak yüz yüze görüşme ve anket yöntemi kullanılmış ve 250 sağlık çalışanının katılımıyla araştırma tamamlanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, tanımlayıcı bilgi formu, Psikolojik Güçlendirme Ölçeği, Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği ve Çok Boyutlu İş Motivasyonu Ölçeği kullanılmıştır. Sonuçların elde edilmesinde tanımlayıcı analizler, güvenirlik analizi, normallik testleri, bağımsız örneklem t-testi, ANOVA testi ve Pearson korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon ve çoklu doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar; sağlık çalışanlarının psikolojik güçlendirme ölçeği puan ortalamalarının yüksek düzeyde olduğunu (ort:4,1 Min:1-Max:5); örgütsel destek algısı puan ortalamalarının (ort:3,2 Min1-Max:5) ve çok boyutlu iş motivasyonu ölçeğinden elde ettikleri puan ortalamalarının ise (ort:3,7 Min:1,17-Max:7) orta düzeyde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to determine psychological empowerment, perceived organizational support and work motivation levels in healthcare workers during the COVID-19 pandemic; to examine whether socio-demographic characteristics, working environment characteristics and experiences related to the pandemic process make a difference on the determined variables; In addition, psychological empowerment, organizational support and work motivation were carried out to determine the relationship and their effects on each other. The population of the research consists of healthcare workers working in a district public hospital in Hatay (N:465). No sample was selected for the research, face-to-face interviews and survey methods were used on the basis of volunteerism, and the research was completed with the participation of 250 health workers. Descriptive information form, Psychological Empowerment Scale, Perceived Organizational Support Scale and Multidimensional Job Motivation Scale were used as data collection tools in the study. Descriptive analysis, reliability analysis, normality tests, independent sample t-test, ANOVA test and Pearson correlation analysis, simple linear regression and multiple linear regression analyzes were used to obtain the results. The results obtained from the research; that the mean score of the psychological empowerment scale of healthcare workers is high (mean:4.1 Min:1-Max:5); the mean score of perception of organizational support (mean:3.2 Min1-Max: 5) and the mean score obtained from the multidimensional work motivation scale (mean:3.7 Min: 1.17-Max: 7) are at a moderate level.