Televangelism in Turkey: Religious television channels
Türkiye'de televanjelizm: Dini televizyon kanalları
- Tez No: 775714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Dini yönelimlerin, son dönemde dünya genelinde bir yükseliş halinde olduğu medya araçları vasıtası ile anlaşılmaktadır. Bu yükseliş, geleneksel hayata karşı modern yaşamın seküler ve tüketim odaklı değer anlayışı ile beraber dini alanın da temsil edildiği bir medya ortamının oluşmasına sebep olmaktadır. Bu duruma bir tepki niteliğinde kurulan ve tamamen dini yayın yapan televizyon kanallarının sayısı artmaktadır. Nitekim televizyon, dini kurum ve otoritelerin insanlara ulaşması konusunda yaygın olarak kullanılan medya araçları arasında yer alır. Televizyonun din, toplum ve insan arasındaki etkileşimde de önemli bir rol oynadığı düşünüldüğünde çalışmamız televizyon ve din arasında giderek yaygınlaşan bu yeni ilişki biçimini, değer alanının içeriğini ve ekranda yapılan dini sunumların niteliğini ortaya koymak için gerçekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
Religious orientations is understood through media tools that it is on the rise worldwide. This rise leads to the formation of a media environment in which the religious field is represented together with the secular and consumption-oriented value understanding of modern life against traditional life. The number of television channels that are established as a reaction to this situation and broadcasts entirely religious are increasing. As a matter of fact, television is among the widely used media tools for religious institutions and authorities to reach people. It is possible to say that television plays an important role in the interaction between religion, society and people.In this context, our study has been carried out to reveal this new relationship between television and religion, the nature of the value field and the content of religious presentations on the screen.