Genel anestezi altında pertükan nefrolitotomi operasyonu yapılan hastalarda opioid ilaçlarla uygulanan anestezi ile non-opioid ilaçlarla uygulanan anestezi yönteminin peroperatif hemodinamik parametreler, postoperatif yan etki, ağrı skorlarına, inhalasyon ajanı olan sevofluran tüketimine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of opioid and non-opioid anesthesia on the postoperative pain scores, opioid requirement of patients, perioperative hemodynamic parameters, and the total consumption of sevoflurane used perioperatively in patients who underwent percutaneous nephrolithotomy
- Tez No: 775732
- Danışmanlar: UZMAN NURDAN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, perkütan nefrolitotomi yapılan hastalarda opioid ve non-opioid anestezi tekniğinin postoperatif ağrı skorları, opioid tüketimi, peroperatif hemodinami, postoperatif yan etki gelişimi üzerine olan etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma için S.B.Ü. Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu Başkanlığı'ndan izin alınmıştır. Çalışmaya perkütan nefrolitotomi yapılmış olan 18-65 yaş aralığındaki ASA I-II fonksiyonel statüsüne sahip hastalar dahil edilmiştir. Non-opioid anestezi grubu (grup 1) için 24, opioid anestezi grubu (grup 2) için 24 olmak üzere toplam 48 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Grup 1'de genel anestezi idamesinde lidokain, ketamin infüzyonu ve inhalasyon anesteziği olarak sevofluran inhalasyonu yapılan, Grup 2'deki hastalara ise remifentanil infüzyonu ve inhalasyon anesteziği olarak sevofluran inhalasyonu yapılan hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Gruplara dahil edilen hastaların, primer sonlanım noktası olarak, postoperatif ağrı skorları ve opioid tüketimleri karşılaştırılmıştır. Sekonder sonlanım noktası olarak ise peroperatif hemodinamik parametreler, ekstübasyon ve ilk göz açma süreleri, postoperatif modifiye aldrete skoru 9'a ulaşma süreleri, toplam sevofluran tüketimi, postoperatif bulantı, kusma ve ilk flatus zamanları karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizler, SPSS İstatistiksel analiz Statistical Package for the Social Sciences (SPSS version 26) kullanılarak yapıldı. Shapiro-Wilk testi, bağımsız gruplar Student's t testi, Mann Whitney u testi ile karşılaştırıldı. Gruplar arası oran karşılaştırmaları ki-kare testi ile yapıldı. İki taraflı istatistiksel değerlendirmede p≤0.05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Non-opioid anestezi grubundaki hastaların postoperatif 10. Dakika, 30.dakika'daki ve 1.saat, 6.saat, 12.saat, 24.saat'lerde sayısal ağrı skorları, opioid anestezi grubundaki hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Postoperatif opioid tüketimleri açısından gruplar karşılaştırıldığında, non-opioid anestezi grubundaki hastaların opioid gereksinimlerinin istatistiksel olarak anlamlı farkla daha az olduğu görülmüştür. Gruplar, hemodinamik özellikler açısından değerlendirildiğinde, non-opioid anestezi grubundaki hastalarda daha fazla antihipertansif kullanımı gözlenmiştir. Non-opioid anestezi grubundaki hastaların peroperatif 5. dakikadaki sistolik ve ortalama arter basıçları, 15., 30., 45., 60., 75., 90., dakikalardaki kalp tepe atımları anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Non-opioid anestezi grubundaki hastaların ekstübasyon süreleri daha kısa bulunurken, grupların ilk göz açma ve modifiye aldrete skorunun 9 olma süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur. Gruplar arasında bulantı, kusma gelişimi açısından anlamlı bir fark yok iken, ilk flatus zamanının non-opioid anestezi grubunda daha kısa olduğu görülmüştür. Sonuç: Perkütan nefrolitotomi yapılmış hastaların retrospektif olarak dahil edildiği bu çalışmada, opioid ve non-opioid anestezi tekniğinin postoperatif ağrı skorları üzerindeki etkileri araştırılmış ve literatüre katkı sağlayabilecek bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the effects of opioid and opioid free anesthesia on postoperative pain scores, postoperative opioid requirement of patients, perioperative hemodynamic parametres, side effects related to opioid usage, and the total consumption of sevoflurane used perioperatively in patients who underwent percutaneous nephrolithotomy. Material and methods: Ethics committee approval of the study was received at Sultangazi Haseki Education and Research Institue Clinical Research Ethics Committee. Forty eight patients were included in this retrospective study, which was compared postoperative opioid requirement of patients who underwent percutaneous nephrolithotomy and was received either non-opioid regimen including ketamine, lidocaine and esmolol (group 1) or opioid- based anesthesia (group 2). The primary outcomes were the postoperative pain score measured by numerical rating scale and the cumulative opioid consumption for 24 postoperative hours. Secondary outcome included perioperative hemodynamic parametres, incidence of nausea, vomiting, and shivering, total sevoflurane consumption, and the first time of flatus. Statistical analyzes were performed using the SPSS 26 version package program. A Shapiro-Wilk test was used to test the normality of the distribution using.Student's t test was used to test independent groups, Mann Whitney U test were used. Ratio comparison between groups were made with the chi-square test.