Ortaokul öğrencilerinin üstbilişlerinin çoklu yöntem görüşme tekniği ile incelenmesi
Investigation of middle school students' metacognition by using multi-method interview technique
- Tez No: 775738
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL BARUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı altıncı ve sekizinci sınıf ortaokul öğrencilerinin rutin olmayan matematiksel problem çözme sürecindeki üstbilişlerini ÇYGT (Çok Yöntemli Görüşme Tekniği) ile izlemek, değerlendirmek ve üstbilişin doğasına yönelik daha fazla bilgiye ulaşmaktır. Çalışmanın katılımcılarını Gaziantep ilindeki bir devlet ortaokulunda öğrenim gören altıncı ve sekizinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Katılımcılar amaçlı örnekleme yoluyla yüksek, orta ve düşük matematik başarısına sahip öğrenciler arasından seçilmiştir. Nitel olarak desenlenen araştırmanın verileri problem tabanlı klinik görüşmeler esnasında rutin olmayan problemler, eylem kartları sıralama etkinliği, ses ve görüntü kaydı ve araştırmacı notları ile toplanmıştır. Elde edilen veriler farkındalık, düzenleme ve değerlendirme fonksiyonlarını içeren üstbiliş modeli çerçevesinde analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları altıncı ve sekizinci sınıf öğrencilerinin problem çözme sürecinde rapor ettikleri üstbiliş fonksiyonları, üstbilişsel ve bilişsel eylemler ve üstbiliş yapıları arasında benzerliklerin ve farklılıkların olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda bu araştırmanın sonuçları hem farkındalık, düzenleme ve değerlendirme fonksiyonlarını içeren üstbiliş modelinin geçerli bir model olduğunu hem de ÇYGT'nin ortaokul öğrencilerinin üstbilişlerini izleme ve değerlendirme için uygun bir teknik olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to monitor and evaluate the metacognition of sixth and eighth grade middle school students in non-routine mathematical problem-solving process with Multi-Method Interview Technique (MMI) and to get more information about the nature of their metacognition. The participants consist of sixth and eighth grade students from a public school in Gaziantep province. The participants who have high, intermediate, and low-level mathematics achievement were selected by using purposive sampling. The data of qualitatively designed research were collected with non-routine problems, action cards sorting activity, audio and video recording, and researcher notes during problem-based clinical interviews. The data obtained were analyzed within the framework of metacognition model including awareness, arrangement and evaluation functions. The results of this research indicated that there were both similarities and differences between the reported metacognitive functions and metacognitive and cognitive actions and metacognitive structures of sixth and eighth grade students in the problem-solving process. The results of this research also demonstrated that the metacognitive model was both a valid model including awareness, regulation evaluation functions and MMI technique was an appropriate technique for monitoring and evaluating the metacognition of middle school students.