Okul öncesi eğitimde dış mekân kullanımına yönelik aile ve öğretmen görüşleri
Thoughts of teachers and families on outdoor usage in pre-school education
- Tez No: 775739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Okul öncesi dönemde çocukların iç mekânlar kadar dış mekânlar da da vakit geçirmesi çocuğa gelişimsel olarak kazandırdıkları açısından son derece önemlidir. Okul öncesi eğitim ise dış mekânın güvenilir, etkin ve çeşitli şekillerde kullanılacağı önemli bir eğitim kademesidir. Sözü edilen bu kullanımın çocuk için verimliliği ise öncelikle öğretmenlerin sonrasında ise ailenin desteği, planlaması ve işbirliği sayesinde en üst düzeye taşınabilir. Bu noktadan hareketle bu araştırmanın amacı öğretmenlerin ve okul öncesi kurumuna devam eden çocuğu olan ebeveynlerin okul öncesi eğitimde dış mekân kullanımına yönelik görüşlerinin ve karşılıklı beklentilerinin incelenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımlarından biri olan temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını Bayburt ilinde bulunan 5 bağımsız anaokulunda çalışmakta olan 10 okul öncesi öğretmeni ve bu öğretmenlerin sınıflarında çocuğu eğitim alan 20 ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırma verileri kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre dış mekânın çocukların en çok sosyal gelişimine katkısının olduğunu düşündükleri görülmüştür. Öğretmenlerin hepsi dış mekânı eğitim süreçlerinde kullandığını belirtirken, en çok oyun ve fen etkinliklerine yer vermektedir; buna rağmen yer verilmeyen ve çok az yer verilen etkinlik türleri çoğunluktadır. Öğretmenlerin okullardaki dış mekân koşullarını yetersiz bulduğu, dış mekânda aile katılım çalışmalarına neredeyse hiç yer vermedikleri belirlenmiştir. Ailelerin de öğretmenler gibi dış mekân koşullarını yeterli bulmadıkları, kaza olayları vb. sorunlardan korksalar da yine de çocuklarının dış mekânda vakit geçirmelerini ve farklı etkinlikler yapmalarını istedikleri, öğretmenlerden bu konuda beklentilerinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is extremely important for children to spend time in outdoors as well as indoors in the preschool period in terms of their developmental gains.On the other hand, preschool education is an important level of education which will be used safely , effectively and in various ways.The effeciency of this usage for child can be maximized ,first of all thanks to the support of the teacher and then family support ,planning and cooperation.From this point of view , the aim of this research is to examine the thoughts and mutual expectations of teachers and parents who have children attending preschool instituions about outdoor usage in preschool education.In this research , the basic qualitative research design ,which is one of the the research approaches , was used .The participants of the study are 10 preschool teachers working in 5 independent kindergardens in Bayburt and 20 parents whose children are educated in three teachers's classes.Datas were collected through personal information formand semi-structured interviews.According to the findings obtained as a result of the research , it was seen that they thought that the outdoors contributed the most to the social development of children.While all of the teachers stated that the outdoors are used in educational processes ,they mostly include games and science activities ; however , the activity types that are not included and are given very little place are in the majority.It has been determined that teachers find the outdoor conditions in schools inadequate and they almost never give place to family participation studies in outdoor.Like teachers ,families don't find outddor conditions sufficient.Although they're afraid of problems such as accidents etc.,ıt has been determined that they still have expectations from teachers who want their children to spend time outdoors and do different activities.