Development of method for the determination of heavy metals in environmental samples and its application
Çevre örneklerinde ağır metal tayini için yöntem geliştirilmesi ve uygulamaları
  1. Tez No: 77576
  2. Yazar: ÜMİT AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMÜR HENDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu tezde, arseniğin çevre ve sağlık açısından önemi üzerinde durulmuştur. Ayrıca arseniğin tayin yöntemleri ile bozundurma yöntemleri tanımlanmıştır. İkinci bölümde yapılan çalışmalarda Pb tayini için yöntem geliştirildi. İlk üç çalışmada yani Manual HG-GFAAS, Otomatik HG-AAS ve Manual HG-AAS sistemleri ile Pb tayini için optimum koşulların belirlenmesine çalışıldı. Son çalışmada ise bu optimum koşullarda ilk kez bir kurutucu ve GC-kolon yardımıyla Pb tayinine çalışılmıştır. Üçüncü bölümde arsenik ve antimon tayininde bazı metaller ile hidrür oluşturan elementlerin yaptığı etkiler incelendi. Bu girişim etkileri giderilmeye çalışıldı. Hidrür oluşumu esnasında çözelti fazında girişim yaptığı bilinen Ni, Au, Pd ve Cr'un aynı zamandaatomlaştırıcıya taşındığında da girişim yaptığı gösterilmiştir. Ayrıca arsenik tayininde antimonun, antimon tayininde de arseniğin etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak, arsenikli örneklerde antimon tayini yaparken, arsin ve stibinin basit bir kolonla ayrılması girişimi önleyecektir. Dördüncü bölümde çeşitli doğal örneklerde arsenik ve antimon tayini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the introduction, the importance of arsenic in terms of environment pollution and health risk was poninted out. In addition to this, the sample preparation and determination techniques were presented. In the second chapter, a new method for determination of Lead was developed. Moreover, the optimum conditions for determination of Pb were investigated by using Manual-HG-GFAAS, Automated HG-AAS and Manual HG-AAS systems. Then, the determination of Pb by employing a drying agent and a GC-column for the first time was carried out. In the third chapter.the interference effects of some hydride forming elements on the determination of As and Sb wereexamined, and tried to be reduced or completely eliminated. During the hydride formation, Ni, Au, Pd and Cr which were known to interfere in solution phase, were found to show interference effecs when carried to the atomizer. In addition to this, the interference effecs between As and Sb was investigated. As a result, it was suggested that, when determining Sb in samples containing Arsenic, the separation of arsine and stibine would prevent the interference effects of arsenic. In the fourth chapter, the determination of Arsenic and Antimony in various natural samples were carried out. Key words : Atomic absorption spectrometry; hydride generation; interferences effect; arsenic and antimony determination