Derim öncesi salisilik asit uygulamasının depolama boyunca taze kekiğin (Origanum onites L.) bazı kalite özellikleri üzerine etkisi
The effect of preharvest salicylic acid treatment on some quality characteristics of fresh thyme (Origanum onites L.) during cold storage
  1. Tez No: 775771
  2. Yazar: SERHAT AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışma, 2021-2022 yıllarında, Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Derim Sonrası Fizyolojisi Laboratuvarı'nda yürütülmüştür. Araştırmada, kekik (Origanum onites L.)'te derim öncesi salisilik asit (SA) uygulamasının ürünün depolama süresi ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla tam çiçeklenmeden 10 ve 20 gün önce 1.5 mM SA uygulaması yapılan kekikler, tam çiçeklenme döneminde derilerek, vakit kaybetmedenden laboratuvara getirilmiştir. Modifiye atmosfer paketleme (MAP) için geliştirilen poşetlere yerleştirilen kekik örnekleri 1°C sıcaklık ve %90±5 oransal nem koşullarında 25 gün süre ile normal atmosfer (%21 O2 ve %0.03 CO2) koşullarında depolanmıştır. Depolama boyunca 5 gün aralıklarla depodan çıkarılan kekiklerde kalite analizleri (ağırlık kaybı, yaprak rengi, MAP içi gaz bileşimi, solunum hızı, etilen üretimi, duyusal değerlendirme, uçucu yağ miktarı ve uçucu yağ bileşenleri) yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, genel olarak SA uygulamaları kontrole göre daha iyi sonuçlar vermiştir. Salisilik asit uygulamasıyla kekiklerde solunum hızı, etilen üretim miktarı, uçucu yağ miktarı, uçucu yağ bileşeni miktarı ve dış görünüş bakımından olumlu sonuçlar alınmıştır. Sonuç olarak derim öncesi SA uygulamasının, MAP koşullarında kekiklerin depolanması sırasında kalite kayıplarının geciktirilmesi bakımından, ucuz ve kolay uygulanabilir yöntemlerden biri olabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Egirdir Fruit Research Institute and Postharvest Physiology laboratory of Horticulture Department of Agriculture Faculty at Isparta University of Applied Sciences in 2021-2022. In the study, the effect of preharvest salicylic acid (SA) treatments on storage life and quality of thyme was investigated. For this purpose, 1.5 mM salicylic acid was applied to thyme plants 10 and 20 days before full bloom. The thyme harvested at full bloom satage was transported immediately to the laboratory. Thyme samples placed in modified atmosphere packages (MAP) were stored at 1°C and 90±5% relative humidity for 25 days in normal atmosphere composition (21% O2 and 0.03% CO2). Some quality analysis (weight loss, leaf color, gas composition in MAP, respiratory rate, ethylene production, sensory evaluation, essential oil content and essential oil components) were performed at 5 day intervals during storage. According to research findings, the better results were obtained from SA treated thymes compared to control samples, in general. Salicylic acid treated thymes gave positive results in terms of respiratinon rate, ethylene production, essential oil content, essential oil component and external appearance. As a result, it was determined that the preharvest SA treatment could be one of the cheapest and most practical methods for delaying quality losses in thyme during storage in MAP.