Tatvan (Bitlis, Türkiye) balıkçılığının iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Tatvan (Bitlis, Türkiye) fisheries for occupational health and safety
- Tez No: 775776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Dünyanın en eski mesleklerinden biri olan ticari balıkçılık, iĢ yeri ve çalıĢma koĢulları nedeniyle en tehlikeli meslek olarak kabul edilir. Ayrıca balıkçılık faaliyetleri hastalık ve kaza oranları yüksek bir meslek grubu olarak karĢımıza çıkmaktadır. Bu çalıĢma, Tatvan'da (Bitlis, Türkiye) balıkçılık faaliyetlerinde iĢ sağlığı ve güvenliği açısından olası risk faktörlerini değerlendirmek amacıyla Temmuz 2022-Kasım 2022 tarihleri arasında balıkçılar ile yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleĢtirilmiĢtir. Bu araĢtırma Tatvan için bir ilk olup, gelecekte bölgede yapılacak çalıĢmalara referans olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The commercial fishing, one of the oldest occupation in the world, regarded to be the most hazardous job because of its workplace and working conditions. Also, the fishing activities turns out as an occupational group with high disease and accident rates. This study was carried out with a face-to-face survey with fishermen between July 2022 and November 2022 in order to evaluate possible risk factors in fishing activities in Tatvan (Bitlis, Türkiye) for occupational health and safety. This research is the first for Tatvan and is expected to be a reference for future studies in the region.