Ahlat'daki (Bitlis, Türkiye) balıkçı teknelerinin iş sağlığı ve güvenliği üzerine bir çalışma
A study on occupational health and safety of fishing boats in Ahlat (Bitlis, Türkiye)
  1. Tez No: 775778
  2. Yazar: ALİ NAZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Dünyada ve Türkiye‟de balıkçılık aktiviteleri tehlikeli meslek grupları olarak düĢünülmektedir. Bu noktadan hareketle, yakın zamanda Türkiye‟nin farklı bölgelerinde balıkçıların iĢ sağlığı ve güvenliği (ĠSG) üzerine çok sayıda bilimsel çalıĢma yürütülmüĢtür. Söz konusu çalıĢma, iĢ sağlığı ve güvenliği açısından Ahlat‟daki (Bitlis, Türkiye) balıkçılık faaliyetlerindeki olası risk faktörlerini değerlendirmek amacıyla Ağustos 2022 - Kasım 2022 tarihleri arasında balıkçılarla yüz yüze anket uygulaması ile yürütülmüĢtür. Bu çalıĢma Ahlat için ilk olup bölgedeki sonraki çalıĢmalara bir referans olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Fishing activities are considered as dangerous occupational groups in the world and in Turkey. From this point of view, many scientific studies have been carried out on the occupational health and safety (OHS) of fishermen in different regions of Turkey, recently. The aforementioned study was carried out with a face-to-face survey with fishermen between August 2022 and November 2022 in order to evaluate possible risk factors in fishing activities in Ahlat (Bitlis, Türkiye) for occupational health and safety. This study is the first for Ahlat and is expected to be a reference for future studies in the region.