Tarihsel süreç içerisinde İslam şirketler hukuku (Hanefi mezhebi bağlamında)
Islamic company law in the historical process (In the context of the Hanafi sect)
  1. Tez No: 775788
  2. Yazar: YUNUS KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Tezimiz iki bölümden oluşmaktadır. Tezin Giriş kısmında, çalışmanın içeriği ve yöntemine dair bilgiler verilmiştir. Tezin Birinci Bölümü, Hanefi mezhebinde şirketler hukukuna ayrılmıştır. Hanefi mezhebinde şirket kavramı, İslâm'da şirketin meşruiyet ve Hanefi mezhebinde şirket çeşitleri anlatılmıştır. Şirket çeşitleri, ticari olmayan şirketler ve ticari şirketler olarak iki kısımda incelenmiştir. Hanefi mezhebinde şirket akdini daha iyi kavramak amacıyla şirket akdinin diğer akitlerle ilişkisi, diğer mezheplerde ve modern dönemde şirket çeşitleri ele alınmıştır. Tezin İkinci Bölümü, Hanefi mezhebi bağlamında şirketler hukukunun tarihsel seyrine ayrılmıştır. Bu bölümde öncelikle Hanefi mezhebi literatüründe şirketler hukukunun ele alınışı ve tarihsel süreç içerisinde şirket çeşitleri aktarılmıştır. Sonrasında Hanefi mezhebinde şirket hukukunda değişen ictihad belirlenen konular çerçevesinde ele alınmıştır. Hanefi mezhebinde bu konuların ele alınışı kronolojik olarak aktarılmış, uygun yerlerde değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study consists of two parts. In the Introduction section of the thesis, information about the content and method of the study is given. The first part of the thesis is devoted to the law of companies in the Hanafi sect. The concept of company in the Hanafi sect, the legitimacy of the company in Islam and the types of companies in the Hanafi sect are explained. Company types are examined in two parts as non-commercial companies and commercial companies. In order to better comprehend the company contract in the Hanafi sect, the relationship of the company contract with other contracts, the types of companies in other sects and in the modern period were discussed. The second part of the thesis covers the historical course of corporate law in the context of the Hanafi sect. In this section, first of all, the treatment of company law in the Hanafi sect literature and the types of companies in the historical process are conveyed. Later, the ijtihad, which changed in company law in the Hanafi sect, was handled within the framework of the determined issues. The treatment of these issues in the Hanafi sect is conveyed chronologically, and evaluations are included where appropriate.