Mikroservis mimarisinde dağıtık işlemlerin yönetimi
Distributed transaction management in microservice architecture
  1. Tez No: 775794
  2. Yazar: MUSTAFA GÖRDESLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASAF VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada mikroservis mimarisi ile oluşturulmuş servisler üzerinde gerçekleşen birbirinden bağımlı ya da bağımsız dağıtık işlemlerin yönetim şekilleri ele alınmıştır. Monolitik yapılarda tüm işlemler tek bir sistem tarafından kontrol edildiği için dağıtık işlemlerin kontrolü de bu servis tarafından rahatlıkla yapılabilmektedir. Ancak, Monolitik yapılardan mikroservis mimarisine geçişte en çok karşılaşılan problemlerden biri, dağıtık işlemlerin birbiri ile ilişkisi olmayan mikroservislerde düzenli bir biçimde nasıl işleneceğidir. Bu probleme getirilen çözümler, mikroservislerin kuyruk sistemi ile olay tabanlı bir şekilde birbiri ile iletişimi ya da yönetici bir servis ile mikroservislerin sıralı ve düzenli bir şekilde kontrol edilmesidir. Bu çözümler daha çok mikroservislerin sıralı bir şekilde çalışması ile ilişkilidir. Bu tezde bu probleme çözüm olarak, çıktı kontrol servisi ile dağıtık işlemlerin paralel bir şekilde mikroservislerin çıktıları işlenmiştir. Bunun yanı sıra dağıtık işlemlerin işlenmesi sırasında oluşabilecek bir hata sonrası yapılacak olan geri alma işlemlerinin nasıl yapılabileceği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the management of dependent or independent distributed transactions in microservice architecture are discussed. Since all transactions in monolithic architecture are controlled by a single system, the control of distributed transactions can be easily done by this service. However, one of the most encountered problems in migration from monolithic architecture to microservice architecture is handling distributed transactions. For the solutions, the event-based communication of microservices with a message queue system or the sequential control of microservices with a manager service can be offered. These solutions were mostly related to the sequential operation of microservices. In this thesis, the solution to this problem is to process the outputs of microservices in parallel with the output control service. In addition, it is also discussed how to make rollback operations after an error that may occur during the processing of distributed transactions.