Çocuğun fiziksel yönden istismarı ve ihmali Ankara'daki alt ve üst toplumsal ekonomik düzeydeki ortaokul öğrencileri üzerinde anababanın fiziksel istismar ve ihmal davranışlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 7758
  2. Yazar: AYTEN S. ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ULUĞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yüzyıllar boyu, anababanan gocuk üzerinde sahip olduklara haklarına nasal kullandıklarına toplum tarafından hiç dikkat edilmemiş re ailenin gocuk için her zaman güvenli bir ortam olduğuna inanılmıştır. Oysa pek çok anababa, terbiye etme maskesi altında bilinçli ya da bilinçsiz olarak çocuklarına eziyet etmiş, acı çektirmiş 7e çocuğun fiziksel, ruhsal, zihinsel ve toplumsal gelişimini olumsuz yönde etkileyip* topluma sağlıksız bireyler yetiştirmişlerdir.. XX» yüzyılda insan haklara r eşitlik g£bi kavramlar ve çocuk üzerine yapılan bilimsel araştormalarla birlikte çocuk haklara da gündeme gelmiş ve çocuğun yetişkinlere ve. topluma karsa korunmasa iç£n bir talaş önlemler alınmaya başlanmıştır. Çocuk istismara ve ihmalini, anababanın bilinçli ya da bilinçsiz - olarak yaptığı tüm bakım ve eğitim, dayranışlarana içine alan. çocuk, yetiştirme yöntem leriyle birlikte, anababanın kişiliği, toplumsal ekonomik düzeyi ve kültürel norm ve değer değişkenleri belirlemektedir. îfte bu araştırmanın temel sorunu, belirli kavramlar çerçeve sinde tanamlanan anababanın fiziksel istismar ve ihmal davranaşlara ile toplumsal ekonomik düzey değişkenleri ar asandaki ilişkinin lürk toplumundaki görüntüsünü incelemek olmuştur. Bu araştarmada anababanan fiziksel istismar ve ihmal davranaşlarana etki eden TED değişkenleri olarak, anababanın meslek, gelir ve eğitim düzeyi ile çocuğun cinsiyeti alınmıştır. Araştırmanın amaçları, toplumsal öğrenme kuramlara *pe toplum bilimsel kuramlar temel alınarak, sınanabilir dönencelerle ifade edilmiştir.Araştırmanın örneklemi, deneklerin yaşx ve uygularaanxn yapılacağı semtler sınırlandırılarak, tabakalı ve eşit olasılıklı örnekleme tekniğine göre seçilmiştir. Ankara 'daki devlet ortaokul ları ile özel paralı ortaokullardan ikisinden seçilen 11-15 yaş ları arasındaki 236 öğrenci, araştırma kapsamına alınmıştır. Öğ rencilere okullarında uygulanan sorukağıdında, anab abalarının fi ziksel istismar ve ihmal davranışlarını belirlemeye yönelik bir ölçek denemesine yer verilmiştir. Anne-baba İstismarı, anne -baba ihmali olarak dört grupta uygulanan ölçekler aracılığı ile topla nan bulgular, araştırmanın amacına ve dönencelere uygun olan ista- ' tistiksel t-testi tekniği ile analize tabi tutulmuştur. örneklemin toplumsal ekonomik özellikleri açısından alt ve üst TED »ler arasında eğitim, gelir, meslek ve çocuğa yönelik fi ziksel istismar ve ihmal davranışları açısından önemli farklılık lar bulunmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen de ne no elere iliş kin bulgulara göre, toplumsal ekonomik düzey yükseldikçe, anaba- banın çocuğunu istismar etme davranışları azalmakta, toplumsal * ekonomik düzey düştükçe istismar ve ihmal etme davranışlarının art tığı görülmektedir. Alt TED' de ki anababajarın içinde bulundukları yaşam koşullarının, çocukları ile olan ilişkilerinde davranışlarım nı belirleyici bir etken olduğu söylenebilir. Türkçe'de çocuğun fiziksel istismarı ve ihmalini konu alan yayımlanmış çalışmaların henüz yapılmamış olması, bu bulguların desteklenip desteklenmemesi açısından yorumlanmasını güçleştir mektedir. Fafcat, bu bulgular, diğer ülkelerde yapılan çalışmala rı destekler nitelikte görünmektedir.
Özet (Çeviri)
IV "Summary Parents have both the right and responsibility for such matters ranging from training the child, placing him to a gainful profession to helping to build his personality and making him ready to deal with all kinds of problems of life. Throught the centuries the right of parents, and especially that of father, for shaping and molding the personolity of child and directing him to targets determined by father have not been questioned. In addition, no attention is paid to the ways and methods of control of child by the society. From the beginning of 20th century, developments in human rights, improvements in the perception of equality, realization of scientific research on child have resulted in the esteblishment of institutions and organizations dealing with children. But all these legal and institu tional developments aiming at the protection of children are not adequate. Privacy of family life has prevented the protect ion of child against abuse and put him in a defenseless position. The variables effecting the child abuse and neglect include the following: All child caring methods, personality characteristics, social and economic status and cultural norms of parents. It is possible to classify child abuse and neglect behaviour as physical, sexual, psycholocigal and social.The main purpose of this research is to gut forward the forms of the relationship between the physical child abuse and neglect behaviour of parenis and their socio economic statues in the Turkish society. Profession, income and education of parents are used in this research as TED variables which effect the physical abuse and neglect behaviour. The purposes of the research are put forward as testable hypotheses which are based on learning and social science theories. Sample size of this research are 236 students. Data collected by questionaire are analized by using t-test technique. Main findings of the research are grouped into two catagories: (1) Findings which are related to socio economic characteristics of the sample. (2) Findings which are related to hypotheses. The second group of findings may be summarized here as follows: (a) Child abuse and neglect is decreasing as socio-economic level of parents increase. At lower socio-economic levels, child abuse and neglect is considerably higher, (b) Fathers are more inclined to physical abuse of children than mothers. Daughters are more abused and neglected than boys. It is difficult to generelize these findings to Turkey, because quantity and quality of undertaker, research in this topic is very limited or even there is none. It is hoped that this study will both help to researchers and childrer..