Tıpta uzmanlık eğitimi giriş sınavı (TUS) ile ilgili bir araştırma
- Tez No: 7757
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN AKHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
m ÖZET Bu araştırmanın amacı 1987-Eylül döneminde uygulanan Tıpta Uz manlık Eğitimi Giriş Sınavına katılan adayların, tıp fakültesi başarı ölçü leri ile, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı puanlan arasında nasıl bir ilişkinin (korelasyon) bulunduğunu ortaya koymaktır. Bu araştırma, Ankara'da bulunan Hacettepe üniversitesi Tıp Fakül tesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni 1985, 1986 ve 1987 yıllarında bitirerek 1987-Eylül döneminde uygulanan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavına katılan adaylarla sınırlandırılmıştır. Araştırmada örneklem gruplarını oluşturan adayların tıp fakültesin deki başarı ölçüleri okul kayıtlarından, Tıpta Uzmanlık Sınavı puanları ise öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin bilgi işlem kayıtlarından sağ lanmıştır. Toplanan bilgilerin önce doğruluk kontrolleri yapılmış, sonra bu bilgiler aritmetik ortalama, standart sapmalarla özetlenmiştir. Bu araştırmada cevap aranan alt problemler şunlardır; 1. Çeşitli tıp fakültelerini değişik yıllarda bitirerek Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavına giren adayların bu sınavdan aldıkları puanlar tıp fakültesi ve bitirme yıllarına göre değişmekte midir? 2. Tıp fakültesi mezunlarının bu fakültedeki başarı ölçüleri ile Tıp ta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı puanları arasında ne ölçüde bir ilişki vardır? Bu araştırmadan elde edilen bulguları aşağıdaki biçimde özetlemek mümkündür. 1. Temel Tıp Bilimleri Testi 1 ve Klinik Tıp Bilimleri Testi alt bö-IV lüm puanlan açısından fakülteler arasında fark vardır. Hacettepe Üniver sitesi Tıp Fakültesi, Temel Tıp Bilimleri Testi 1 puanı ve Klinik Tıp Bi limleri Testi puanı açısından daha üstün görünmektedir. Bu durum iki testin bütün alt bölümleri için doğrudur. 2. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini 1987 yılında bitirmiş aday ların Temel Tıp Bilimleri Testi 1 puanları aynı fakülteyi önceki yıllarda bitiren adayların puanlarından yüksektir. Bu durum, 1987 yılı mezunu aday ların mikrobiyoloji ve patoloji dışindaki bütün alt bölümlerde daha yüksek puan almış olmalarının bir sonucudur. Klinik Tıp Bilimleri Testi puanı açısından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 'ni 1987 yılında bitiren aday lar sadece kadın hastalıkları ve doğum puanı bakımından bu fakülteyi ön ceki yıllarda bitirmiş olanlardan yüksek görünmektedir. Ancak yıl farkı, Klinik Tıp Bilimleri Testi puanı analizinde ortaya çıkmamıştır. 3. Tıp Fakültesi başarı ölçüleri ile Tıp Uzmanlık Eğitimi Giriş sına vı puanlarından hesaplanan, korelasyonların, Temel Tıp Bilimlerinde 0.07 ile 0.67 arasında, Klinik Tıp Bilimlerinde ise -0.13 ile 0.55 arasında de ğişen değerler aldığını göstermektedir. Elde edilen bu korelasyonlardan başarı ölçüleriyle sınav puanları arasında anlamlı bir ilişkinin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. 4. Tıp fakültelerindeki başarı ölçüleri ile Tıpta Uzmanlık Eğitimi Gi riş Sınavı puanları arasında bulunmuş kanonik korelasyonlar 0.64 ile 0.76 arasında değişen değerler almıştır. Bu durum başarı ölçülerinde yansıyan zihinsel faktörlerle, sınav puanlarında yansıyan zihinsel faktörler bakımın dan önemli ölçüde benzerlikler bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMA RY The aim of this study is to examine the correlation between the achievement levels in Medical School and the scores in the Graduate Me dical Education Entrance Examinations. The study is concerned only with those who graduated either from Hacettepe or from Gazi University in the years 1985, 1986 and 1987 and took the Graduate Medical Education Entrance Examination of September 1987. The materials for this study were the medical school records of the two universities which indicate achievement levels in the Medical Schools, and the Graduate Medical Entrance Examination scores which were provided by the data process records of the Student Selection and Placement Center (öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi/ÖSYM). As a first step, the data aggregate was controlled and checked, then the information was summarized according to means and standard deviations. The other problems handled in this study are as follows: 1. Do the scores of the candidates who graduated from the various Medical Schools in different years, differ according to Medical School and graduation year or not? 2. What degree of relation exists between the achievement levels of Medical School graduates in the course of their graduate studies and the scores received in the Graduate Medical Entrance Examination? It is possible to summarize the findings of this study briefly as fallows: 1. There are faculty based differences between the subtest scoresVI received in the Basic Medical Sciences Test 1 and in the Clinical Medical Science Test. Hacettepe University graduates apparently made higher scores in the Basic Medical Sciences Test 1 and the Clinical Medical Sciences Test. This situation is also true for the subtests. 2. The Basic Medical Test 1 scores of candidates graduating from the University of Hacettepe in 1987 are higher than those of the graduates of the same faculty who completed their studies in 1985 and 1986. This fact is the result of the higher achievement levels of the 1987 graduates in the microbiology and pathology subtests of the Basic Medical Sciences Test 1. Only the gynecology and obstetrics scores of the 1987 graduates of the University of Hacettepe are higher than those of the previous years when the Clinical Medical Science Test is taken in to consideration. However, this difference between the years did not show up when the whole Clinical Medical Science Test scores were analysed. 3. Within the correlations of the school records in the Medical School and the scores made in the Graduate Medical Entrance Examination, the correlation values stand from 0.07 to 0.67 for Basic Medical Test 1, and from -0.13 to 0.55 for Clinical Medical Science. From the correlation values it has been understood that there is a meaningful relationship between the school records and the scores of the examination. 4. The canonical correlation values for school records in the Me dical School and scores made in the graduate Medical Education Entrance Examination range between 0.64 and 0.76. This suggests that there is a considerable accordance between mental factors as reflected in achievement levels in schools and as reflected in examination scores.