Pargalı İbrahim Paşa'nın eserleri
Artworks of Ibrahim Pasha of Parga
  1. Tez No: 775800
  2. Yazar: EMRE KARADAVUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Osmanlı Devleti'nin gücünün zirvesinde olduğu dönemde, sıra dışı bir şekilde veziriazamlığa getirilen ve en az makama gelişi kadar kişiliği ve faaliyetleri de şahsına münhasır bir kişi olan Pargalı İbrahim Paşa, şüphesiz Osmanlı tarihinin en önemli devlet erkanı arasındadır. Askeri, idari ve diplomatik başarılarının yanı sıra aldığı bazı cesur kararları neticesiyle saltanat hırsı olduğu dile getirilmiş ve muhtemelen ölümüne de bu sebep olmuştur. Bir anda getirildiği bu yüce makamdan yine bir gece ansızın azledilmiştir. Kendisinden geriye şöhreti ve banisi olduğu mimari eserleri kalmıştır. Günümüzde dört farklı ülkede bulunan bu eserler çeşitli işlevlerle kullanılmaktadır. Ülkemizdeki eserleri inşa ediliş amacına uygun bir şekilde kullanılırken, yurt dışında bulunanlar ise Rodos'ta bulunan cami hariç günümüzde farklı amaçlarda kullanılmakta ya da hiç kullanılmamaktadır. Tezimizde, eserler hakkında yapılan araştırmalar titizlikle okunmuş ve Mısır'daki hariç tüm eserler ziyaret edilmek suretiyle incelenerek geçmişten günümüze geçirdiği süreç ortaya konmaya çalışılmıştır. Tüm bu incelemelerin akabinde, Paşa'nın inşa ettirdiği eserler hem Osmanlı mimarisi içinde yer alan diğer eserlerle, hem de kendi içinde karşılaştırılarak Osmanlı mimarisi içindeki yeri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pargalı İbrahim Pasha, who was appointed as the grand vizier exceptionally at the peak of the Ottoman Empire's power, and whose character and activities were as unique as his coming to high office, is undoubtedly among the most important state officials in Ottoman history. In addition to his military, administrative and diplomatic achievements, it was stated that he had ambitions for the sultanate as a result of some brave decisions he took, and this probably caused his death. He was suddenly dismissed one night from this lofty position he was brought to. His fame and architectural works of which he was the founder remained. Today, these artefacts found in four different countries are used for various functions. While the buildings in our country are used following the purpose for which they were built, those found abroad are used for different purposes or not used at all, except for the mosque in Rhodes. In our thesis, the research about the artefacts was meticulously read and all the artefacts, except those in Egypt, were visited and examined, and the process from the past to the present was tried to be revealed. After all these examinations, the artworks that Pasha had built were compared both with other works in Ottoman architecture and within themselves, and their place in Ottoman architecture was tried to be revealed.