Development of a time domain (TD) NMR approach by using the relation between molecular mobility and crystallization behavior to quantify caking in food powders
Toz gıdalarda topaklanma miktarını belirlemek için moleküler mobilite ve kristalizasyon davranışı arasındaki ilişkiden faydalanılarak zaman alanda (TD) NMR yaklaşımının geliştirilmesi
  1. Tez No: 775801
  2. Yazar: SELEN GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL MECİT ÖZTOP, PROF. DR. SERVET GÜLÜM ŞÜMNÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Topaklanma, toz gıda numunelerinin stabilitesini ve fonksiyonelliğini bozarak akışkanlığını ve kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Zamansal Alanda Nükleer Manyetik Rezonans (TD-NMR) teknikleri, ölçüm öncesi herhangi bir ön numune hazırlığı gerektirmediği ve hızlı sonuç verdiği için polimer, ilaç ve gıda endüstrilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Çalışmanın asıl amacı, TD-NMR, Solid Eko (SE) ve Sihirli Sandviç Eko (MSE) sekanslarını kullanarak numunelerin kristalinitesini ölçmektir. Yöntem ilk olarak kontrol ve dondurularak kurutulmuş toz şeker numunelerine (glikoz, sukroz ve laktoz) uygulanmış ve X-ışını kırınımı (XRD) ve MSE kristalliği arasında yüksek korelasyon (>0,96) bulunmuştur. İkinci bölümde ise yöntem, kristal oranı kinetik olarak değişen örneklerde uygulanmıştır. Bu amaçla, 50°C'den alınarak 28°C'de dengeye bırakılan yüksek oranda doymuş şeker çözeltilerindeki (glikoz, fruktoz, alüloz, laktoz ve sukroz) sürekli kristal büyümesi takip edilmiştir. Uygulanan kinetik model, kristalleşme hızının, sırasıyla alüloz, laktoz, sükrozdan sonra fruktoz ve glikoz ikilisi için en yavaş olduğunu göstermiştir. Son bölümde, daha önceki çalışmalarda doğrulanan yöntem, farklı bağıl nemlerde (%40, 50, 60 ve 70) depolanan peynir ve süt tozlarına uygulanmış ve numunelerin kristallikleri, topaklanma eğilimleri ve tozların yağ içerikleri ile ilişkilendirilmiştir. NMR analizlerini tamamlayıcı olarak yüzey ve toplam yağ içeriği, nem içeriği, su aktivitesi analizleri de yapılmıştır. Çalışma sonucunda, kristal büyümesi ve topaklanma eğilimi gibi fiziksel değişimler hakkında bilgi veren TD-NMR teknikleri ile moleküler mobilitenin kristalliği hesaplamak için modellenebileceği bulunmuştur. Yöntemin, XRD'ye kullanıcı dostu bir alternatif olarak kullanılabileceği öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Caking is one of the most important factors affecting fluidity and quality of powdered food samples by distorting the stability and functionality. Time-Domain Nuclear Magnetic Resonance (TD-NMR) techniques are frequently used in the polymer, drug and food industries since they require no initial sample preparation before the measurement and provide rapid results. The main goal of the study is to quantify crystallinity by using TD-NMR, Solid Echo (SE) and Magic Sandwich Echo (MSE) sequences. The method was first applied for the control and freeze dried sugar samples (glucose, sucrose and lactose) in powder form, and high correlation (>0.96) was found with the X-ray diffraction (XRD) and MSE crystallinity. In the second part, crystal growth in highly saturated sugar solutions were studied for glucose, fructose, allulose, lactose and sucrose equilibrated to 28°C from 50°C. Fitted kinetic model suggested that the crystallization rate was slowest for glucose and fructose, following allulose, lactose, and sucrose, respectively. In the last part, confirmed quantification method was applied to cheese and milk powders stored at different relative humidities (40, 50, 60, and 70%) and their crystallinities were related to caking tendency and fat content of the powders. Surface and total fat content, moisture content, water activity analyses were also conducted complementary to NMR analyses. As a consequence of the study, it was found that molecular mobility could be modelled to calculate crystallinity by TD-NMR techniques, which gives information on physical changes such as crystal growth and caking tendency. The method could be a user friendly alternative to XRD.