Atık demir tozu ve çelik lif katkılı geopolimer betonların yüksek sıcaklık etkisi altında davranışının incelenmesi
Investigation of the behavior of waste iron powder and steel fiber reinforced geopolymer concrete under the effect of high temperature
  1. Tez No: 775809
  2. Yazar: İDRİS SAKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada yüksek fırın cürufu kullanılarak sodyum hidroksit (NaOH) ve sod-yum silikat (Na₂SiO₃) alkalileri ile aktifleştirilerek atık demir tozu ve çelik lif katkılı ge-opolimer betonların yüksek sıcaklık etkisi altındaki davranışı incelenmiştir. Numune üre-timinde standart kum, alkali/bağlayıcı oranı (0.55), çelik lif oranı (%0.5, %1), atık demir tozu (%10) ve sodyum silikat/sodyum hidroksit oranı (2.5) kullanılmıştır. Üretilen nu-muneler 24 saat kalıpta kaldıktan sonra çıkarılıp 1 gün boyunca 80 oC etüvde bekletilip daha sonra 28 gün boyunca oda sıcaklığında kür edilmiştir. Daha sonra 2 saat boyunca 300 oC, 600 oC ve 900 oC yüksek sıcaklığa maruz bırakılıp kütle kaybı, basınç dayanımı ve eğilme dayanımı deneylerine tabi tutulmuştur. Deney sonuçları kendi arasında ve kont-rol numunesiyle kıyaslanmıştır. Deneyler sonucunda tüm numunelerde yüksek sıcaklık etkisiyle kütle kaybı, basınç dayanımı ve eğilme dayanımı kaybı gözlenmiştir. Üretilen numuneler içerisinde üç farklı derecede yüksek sıcaklıkta en iyi performansı veren %1 oranında çelik lif içeren G3 numunesi olmuştur. Çelik liflerin yüksek sıcaklığa maruz kalan geopolimer betonların mekanik özelliklerini iyileştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of waste iron powder and steel fiber added geopolymer concretes under the influence of high temperature, activated with sodium hydroxide (NaOH) and sodium silicate (Na₂SiO₃) alkalis using blast furnace slag, was investigated. Standard sand, alkali/binder ratio (0.55), steel fiber ratio (0.5%, 1%), waste iron powder (10%) and sodium silicate/sodium hydroxide ratio (2.5) were used in sample production. The samples produced were removed from the mold for 24 hours, kept in an oven at 80 °C for 1 day, and then cured at room temperature for 28 days. Then, it was exposed to high temperatures of 300 °C, 600 °C and 900 °C for 2 hours and subjected to mass loss, compressive strength and bending strength tests. The test results were compared among themselves and with the control sample. As a result of the experiments, mass loss, com-pressive strength and flexural strength loss were observed in all samples with the effect of high temperature. Among the samples produced, the G3 sample containing 1% steel fiber gave the best performance at three different degrees of high temperature. It has been determined that steel fibers improve the mechanical properties of geopolymer concretes exposed to high temperatures.