Aile ilişkileri bağlamında beyaz yakalı senryū'larının retorik açıdan incelenmesi
Rhetorical analysis of salaryman senryūs in the context of family relations
- Tez No: 775810
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TEKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
Bu çalışmada, Beyaz yakalı senryū eserlerinde aile konusunun nasıl bir şekilde ele alındığı ortaya konulması amaçlanmıştır. 1990-2020 yılları arasındaki 30 yıllık eserler metin madenciliği (text- mining) yöntemi ile içerikleri analiz edilmiştir. Aile, ailenin yaşadığı ev, ev hayvanları ile ilgili olan eserler de çalışmaya dahil edilmiştir. Aile, anne, baba, büyükanne-büyükbaba, çocuk, ebeveyn, ev, ev hayvanları, gelin, hanım, karı-koca, kaynana, koca ve torun olarak gruplandırılmıştır. Çalışmada ayrıca etkili eserlerin oluşturulmasında başvurulan retorik figürler de analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda, Japonya'da her kesimden kişiye açık olan senryū yarışması olmasına karşın, eserlerin çoğunluğunun beyaz yakalılar (salaryman) tarafından yazıldıkları tespit edilmiştir. Eserler, kendi bakış açılarından aile bireyleri ile ilgili olarak yazıldıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal how the family issue is handled in the works of Salaryman Senryū's. The contents of the 30 years period of works between 1990 and 2020 were analyzed with the text-mining method. Works related to the family, the house where the family lives, and pets are also included in the study. Family is grouped as mother, father, grandparents, children, parents, house, pets, bride, wife, husband and wife, mother-in-law, husband and grandchild. The study also analyzed the rhetorical figures used in the creation of influential works. As a result of the analysis, it was determined that although there is a senryū competition open to all people in Japan, the majority of the works were written by salaryman. It has been determined that the works were written about family members from their own perspectives.