Sıfır-oniki ay arası çocuklarda gelişimsel kalça displazisi konservatif tedavi sonuçları
Conservative treatment results of developmental dysplasia of hip between the ages newborn and twelve months
  1. Tez No: 775808
  2. Yazar: ENDER ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ATLIHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında Mart 2003 ile Mart 2006 ayları arasında, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde, Pavlik bandajı ve/veya abdüksiyon cihazı ile tedavi edilen, yaşları bir ay ile 12 ay arasında değişen, 69 hastanın 107 gelişimsel kalça displazili kalçası incelenmiştir. Tedavi ettiğimiz 107 kalçadan 95'i erken dönemde radyolojik ve klinik olarak iyileşmiştir. Hastaların 12'sinde (%11) rezidüel displazi kalmıştır. Bir hastaya tedavinin üçüncü ayında, kapalı redüksiyon ve bilateral adduktor tenotomi uygulanmış ve takibinde klinik ve radyolojik olarak iyileşme olduğu saptanmıştır. Gelişimsel kalça displazisi tedavisine erken başlanmasının önemi tartışılmaz bir gerçektir. Ancak bu çalışmada tedavisine 3 aylıktan önce başlanan hastaların oranı sadece %24,6'dır. Bu hastalığın halk sağlığı üzerine etkileri düşünüldüğünde; toplumun bu konuda eğitilmesi, uygun tarama yöntemlerinin yurt çapına yayılması ve tedavide klinikler arası koordinasyonun önemi açıkça görülmektedir. Pavlik bandajının; - Uygulaması kolaydır, - Rahattır, redüksiyon yenidoğanın fizyolojik pozisyonuna yakın bir pozisyonda sağlanır, - Etkilidir ve zorlu manipülasyonlar gerektirmez, - Radyolojik ve ultrasonografik incelemeye izin verir, - Avasküler nekroz oranı düşüktür, - Hastaneye yatış gerektirmez, - Kalçanın ekstansiyon ve adduksiyon dışındaki hareketlerine izin verir, - Tedaviye ilk aylarda başlandığında başarı oranı oldukça yüksektir. Ancak Pavlik bandajı uygulanırken, uygulama prensiplerine uyulması ve doğru pozisyonda bandajlama, tedavinin başarısında hayati öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this report we analyse 107 hips of 69 patients, who were treated with Pavlik harness and/or abduction orthosis in Ankara Training and Research Hospital 2. Orthopaedics and Traumatology Clinic, between March 2003 and March 2006. Ages of the patients were between one and 12 months. 95 of 107 hips healed as radiologically and clinically in early period of treatment. Residual dysplasia persisted in 12 patients (11%). The possitive effects of early treatment of developmental dysplasia of the hip is supported with many reports. However in this study, the ratio of patients treated before three months of age were only 24.6%. when we think the effects of this disease over the millions, educating the people about thiss disease, developing the screening programs in all of the country is seemed to be the most important points of the treatment.