Bazı eser elementlerin önderiştirilmesinde polipirol dolgulu kolon kullanımı
Use of polypyrrole-filled colomn in preconcentration of some trace elements
- Tez No: 775834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN HÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde, bakır, kurşun, nikel ve çinkonun alevli atomik absorpsiyon spektrometrisi ile tayinleri öncesi katı faz ekstraksiyonu yöntemiyle önderiştirilmesi için yeni bir adsorban olarak klorür katkılı polipirolün kullanılabilirliği araştırıldı. Adsorban, pH 6,5 ta calmagite ligandına yüksek seçicilik gösterdi. Bakır, kurşun, nikel ve çinko, calmagite ile 0,5 g polipirol klorür dolgulu kolonda alıkonuldu ve 10 mL 1 M HNO3 ile kantitatif olarak elüe edildi. Geliştirilen yöntem, Keloğlan Mağarası, Kaklık Mağarası ve Beşoluk kaynak suyunda bakır, nikel, kurşun ve çinko tayinine uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the use of chloride-doped polypyrrole as a new adsorbent was studied for the precondensation of copper, lead, nickel and zinc by solid phase extraction before the determination by flame atomic absorption spectrometry. The newly used adsorbent showed high selectivity to calmagite ligand at pH 6.5. Copper, lead, nickel and zinc were retained with calmagite on a 0.5 g PPyCl column and eluted quantitatively with 10 mL of 1 M HNO3. The developed method was applied to the determinations of copper, nickel, lead and zinc in the water of Keloğlan Cave, Kaklık Cave and Beşoluk spring water.