Bazı eser elementlerin kobalt ditiyokarbonatla birlikte çöktürülerek zenginleştirilmesi ve AAS ile tayinleri
  1. Tez No: 34191
  2. Yazar: SİBEL ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada, derişik ortamlardaki bazı eser elementler (Cu, Fe, Pb, Mn, Zn, Ni, Cd, Bi,Cr) kobalt-ditiyokarbamst ile birlikte çöktürülerek zenginleştirildikten sonra alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayin edildi. ilk olarak, birlikte çöktürme yöntemi, asit konsantrasyonu, pH, kobalt ve şelat oluşturan reaktif miktarı, örnek hacmi ve çökeleğin bekleme süresi gibi bazı analitik değişkenler için optimize edildi. Ayrıca örnek çözeltideki NaCl, KC1, MgCİ2 ve Ca(NG-)2 deriş imlerinin geri kazanma değerlerine etkileri de incelendi. Sonuç olarak optimum şartlar altında Cu, Fe, Mn, Pb vs Zn'nun kobalt ditiyokarbamat ile kantitatif olarak birlikte çöktürülebileceği bulundu. Cu, Fe, Pb, Mn ve Zn için gözlena- bllme sınırları (3s) 0.015 ve 0.064 /^g/rnl arasında, bağıl standart sapma değerleri ise genellikle % 2. 6-7. 4 civarında dır. Maksimum zenginleştirme faktörü değeri 250 alarak belirlendi. Optimize edilen yöntem kantitatif geri kazanma ile sen tetik deniz suyu analizine uygulandı.
Özet (Çeviri)
- VI ABSTRACT In this study, some trace elements such as Cu, Fe, Pb, Mn, Zn, Cd, Ni, Bi, Cr in various matrices were determined by flame atomic absorption spectrometry after the preconcentra- tion with cobalt-dithiocarbamate coprecipitation. At first, the coprecipitation method was optimized for some analytical parameters such as acid concentration, pH, cobalt and t'ıo chelating agent amounts, sample volume and standing time for the precipitate. In addition the effect of NaCl, KC1, MgCİ2 and Ca(N0a)2 concentration in the sample solution on the re covery values was also investigated. As a result it was found that Cu, Fe, Pb, Mn and Zn will be quantitatively coprecipi- tated with cobalt-dithiocarbamate under the optimum condi tion. The detection limits (3s) for them were found to be between 0.015 and 0.064 fig/ml. The relative standard devia tions were generally about 2.6-7.4%. The maximum preconcen- tration factors were obtained as 250. The optimized method was applied to the analysis of artificial sea water with quantitative recovery.