İşitme kayıplı bireylerin ebeveynlerine yönelik Aile Eğitim Programı uygulaması ve programın ebeveynler üzerine etkisinin incelenmesi
Application of A Family Education Program for parents of individuals with hearing loss and the study of the effect of the program on parents
  1. Tez No: 775853
  2. Yazar: MUSTAFA KIZILTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İCLAL ŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çocuklar yaşamın ilk yıllarını öncelikle bir aile ortamında geçirdikleri için evde alınan eğitim, sonraki yılların temelini oluşturmaktadır. Bu bakımdan ailenin eğitimiyle çocuğun gelişimi arasında doğru orantı vardır. Bir aile eğitimi uygulaması olan bu çalışma, işitme kayıplı bireye sahip ebeveynlerin, ebeveynlik becerilerini ve bilgilerini geliştirmesi, çocuklarının gelişimini desteklemesi ve karşılaşılan sorunlarla başa çıkabilme yöntemlerini keşfetmesi, aile yapısını güçlendirmesi ve aile üyelerinin daha sağlıklı ve mutlu olmalarını sağlayacak bilgi ve becerileri kazandırması açısından önemlidir. Çalışmanın amacı; işitme kayıplı çocuğa sahip ebeveynlerin sorun ve ihtiyaç analizlerinin yapılarak, analiz sonuçları doğrultusunda aile eğitim programının içeriklerinin oluşturulup uygulanması ve program öncesi-sonrası ailelerden alınan bilgilerin değerlendirilerek aile eğitim programının ebeveynler üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışma, gönüllü olarak katılım sağlayan işitme kayıplı çocuğa sahip 10 ebeveynle gerçekleştirilmiştir. Ebeveynler 7 ayrı kategoriden oluşan toplam 10 oturumluk bir eğitime katılmışlardır. Eğitimin etkinliğini ölçmek amacıyla Aile Eğitimi Programı Değerlendirme Formu, her kategori için ayrı ayrı oluşturulan sorularla her eğitim oturumundan önce ve sonra ebeveynlere uygulanmıştır. Gerçekleştirilen aile eğitimi programına katılan ebeveynlerden çoğunu anneler ve eğitim düzeyi daha düşük bireyler oluşturmaktadır. Ancak, uygulanan aile eğitimi programı sonucunda ebeveynlerin eğitim durumlarıyla bu eğitimden sağladıkları yarar arasında pozitif korelasyon olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Aile eğitimi sonucunda ilk test ile son test arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Bu sayede aile eğitimi uygulamasının başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmayla bilimsel temelli ve ailelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayan aile eğitimi programı uygulamasının önemi ve yarattığı etkiler konusunda önemli bilimsel sonuçlara ulaşılmıştır. Bu çalışma sonucunda, hazırlanan aile eğitim programının kullanılabilirliği ve ebeveynler üzerindeki etkisine yönelik literatür katkısı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since children spend most of their first years in a home environment, home education forms the basis for subsequent years. In this regard, the upbringing of the family has a direct connection with the growth of the child. This research is a family education exercise and it is important for parents with hearing loss to develop their parenting skills and knowledge, support their children's development and discover ways to cope with problems that arise, strengthen family structures and encourage family members to do the same Impart knowledge and skills to make them healthier and happier. Research purpose; The purpose of this study is to analyze the problems and needs of parents of hearing-impaired children, formulate and implement the content of the family education plan based on the analysis results, and test the effect of the family education plan by evaluating the information provided by the family before and after the plan. Parents are assessed. The study was conducted among 10 volunteer parents of children with hearing loss. Parents attended a total of 10 lessons in 7 different categories. To measure the effectiveness of the training, parents received a home education program evaluation form before and after each training session, with separate questions created for each category. Parents who participate in home education programs are mostly mothers and those with lower education levels. However, as a result of the home education programs carried out, it was concluded that there was no positive correlation between the level of parental education and the benefits they received from such education. A significant positive relationship was found between the first test and the last test due to family upbringing. In this way, it is determined that the application for forming a family is successful. Through this research, important scientific results have been achieved on the importance and effects of scientifically sound and family-friendly home education. As a result of this study, a literature contribution was made on the applicability of the created homeschooling programs and their impact on parents.