Hemşirelerde öz farkındalık ve mesleki benlik saygısı ilişkisi
Relationship between self awareness and professional self-esteem in nurses
  1. Tez No: 775852
  2. Yazar: RIZA ERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME KAYA SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, hemşirelerde öz farkındalığın mesleki benlik saygısıyla ilişkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak planlandı. Araştırmanın evrenini 2021-2022 yılında bir eğitim araştırma hastanesinde çalışan 1650 hemşire oluşturdu. Araştırmanın örneklemi; 1650 hemşireden n evren eleman sayısı biliniyorsa formülü kullanarak en az 312 olarak hesaplandı. Nihai olarak 312 hemşireye ulaşıldı. Araştırmanın verileri, Bilgi Formu, Öz Farkındalık Ölçeği ve Mesleki Benlik Saygısı Ölçeği (MBSÖ) ile toplandı. Veri analizinde tanımlayıcı istatistik testleri, Bağımsız Gruplarda t Testi, ANOVA, Main Whitney U Testi, Kruskall Wallis H Testi ve Korelasyon Analizi ile değerlendirildi. Hemşirelerin yaş ortalamasının 29.86±5.26 olduğu, ortalama mesleki çalışma yılının 7.28±5.59 olduğu belirlendi. Katılımcıların Öz Farkındalık Ölçeği alt boyutları puan dağılımları,“Bilişsel Beceriler”alt boyutu için 104.21±22.13 ,“Duyguları Değerlendirme Becerisi”alt boyutu için 69.38±14.57 ,“Sosyal Beceriler”alt boyutu için 34.92±12.78 ve“Sosyal Bilinçlilik”alt boyutu için 37.39±8.56'dir. Mesleki Benlik Saygısı Ölçeği toplam puan ortalaması 96.36±20.90 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study has aimed to determine and correlate the relationship between self-awareness and professional self-esteem among nurses. The population of the research consisted of 1650 nurses who are working in a training and research hospital in 2021-2022. The sample of the research; If the number of n population members out of 1650 nurses is known, it has been calculated as at least 312 using the formula. Finally it had been reached 312 nurses. The data of the study have been accumulated collected with the Information Form, the Self-Awareness Scale and the Professional Self-Esteem Scale. In data analyzed with descriptive statistics tests have been evaluated with Independent Groups t Test, ANOVA, Main Whitney U Test, Kruskall Wallis H Test and Correlation Analysis. It has been determined that the average age of nurses was 29.86±5.26 years and the average professional working was 7.28±5.59 years. Participants' score distributions for the Self-Awareness Scale sub-dimensions was 104.21±22.13 for the“Cognitive Skills”sub-dimension, 69.38±14.57 for the“Emotional Evaluation Skill”subdimension, 37.39±8.56. for the“Social Skills”sub-dimension, and for the“Social Consciousness”34.92±12.78. The average score of the Professional Self-Esteem Scale has been determined as 96.36±20.90.