COVİD-19 pandemisi'nde görev alan sağlık çalışanlarında dünyaya ilişkin varsayımlar durumu ve sekonder travmatik stres düzeyleri: İstanbul'da 3. basamak bir kamu hastanesi örneği
Assumption status and secondary traumaticstress levels in healthcare workers taking work inthe COVID-19 pandemic: Example of a 3rd stage publichospital in istanbul
  1. Tez No: 775854
  2. Yazar: HATİCE GEGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP EKUKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
The aim of this study; To investigate the level of secondary traumatic stress and assumptions about the world of healthcare workers involved in the COVID-19 pandemic. The research was carried out with 352 people in a public institution providing 3rd level health services in Istanbul. Physicians, nurses, pharmacists, cleaning staff and clinical support staff participated in the study. As the secondary traumatic stress level of the participants increased, their assumptions about the world were negatively affected. As the professional experience of healthcare professionals increased, their secondary traumatic stress levels decreased, and their assumptions about the world were positively affected. 62 The assumptions of the cleaning personnel about the world were found to be more positive than the assistant physician, general practitioner and nurse. The mean age of the participants was 31.1 ± 8.1. As age increases, assumptions about the world become more positive and secondary traumatic stress levels decrease. 52% of the participants are female and 42% are male. Women's secondary trauma levels are higher than men, and their assumptions about the world are more negative (p:0.017). In the study, it was determined that ITSO scores of those with doctoral education were lower than those with associate degree graduates (p˂0.05). People with low education level have more positive assumptions than participants with high education level (p˂0.05). There was no significant relationship between marital status and ITSO (p˃0.05). The assumptions about the world of the married participants were found to be more positive than the singles (p=0.003).
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada, COVID-19 pandemisinde görev alan sağlık çalışanlarının ikincil travmatik stres düzeyi ve dünyaya ilişkin varsayımlar durumu araştırılmıştır. Araştırma İstanbul'da 3. Basamak sağlık hizmeti veren bir kamu kurumunda 352 kişi ile yapılmıştır. Araştırmaya hekim, hemşire, eczacı, temizlik personeli ve klinik destek personeli katılmıştır. Katılımcıların ikincil travmatik stres düzeyi arttıkça dünyaya ilişkin varsayımları olumsuz etkilenmiştir. Sağlık çalışanlarının meslek tecrübeleri arttıkça ikincil travmatik stres düzeyleri azalmış, dünyaya ilişkin varsayımları olumlu yönde etkilenmiştir. Temizlik personellerinin dünyaya ilişkin varsayımları asistan hekim, pratisyen hekim ve hemşireden daha olumlu bulunmuştur. Katılımcıların yaş ortalaması 31,1 ± 8,1'dir. Yaş arttıkça dünyaya ilişkin varsayımlar daha olumlu olmakta, ikincil travmatik stres düzeyleri azalmaktadır. Katılımcıların %52'si kadın % 42'si erkektir. Kadınların ikincil travma düzeyleri erkeklere göre daha yüksek, dünyaya ilişkin varsayımları daha olumsuzdur (p:0,017). Çalışmada doktora eğitimi olanların İTSÖ puanı ön lisansa göre daha düşük bulunmuştur (p˂0,05). Eğitim düzeyi düşük olan kişilerin yüksek olan katılımcılara göre varsayımları daha olumludur (p˂0,05). Medeni durumla İTSÖ arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p˃0,05). Evli katılımcıların dünyaya ilişkin varsayımları bekarlara göre daha olumlu bulunmuştur (p=0,003).