İnmeli olgularda multifudus kas çapının postüral salınım ve denge ile ilişkisi
The relationship of multifudus muscle diameter with postural sway and balance in stroke patients
  1. Tez No: 775855
  2. Yazar: VEYSEL ÇİÇEKLİDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA DEMİRBAĞ KABAYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnme sonrası gelişen denge sorunlarının önlenmesinde multifidus kası önemlidir. Bu araştırmanın amacı inmeli hastalarda denge, postural salınımı, multifidus kas kalınlığını değerlendirmek ve aralarındaki olası ilişkiyi araştırmaktı. Hastalarımıza; Brunnstrom evre, Fonksiyonel ambulasyon skalası, Modifiye ashworth skalası, Biyoelektriksel impedans analizi, GYKO değerlendirme, Tek bacak üzerinde durma, 30 saniye otur kalk, Tandem duruş, Zamanlı kalk ve yürü, Berg denge testleri, Rivermead mobilite indeksi ve Bo-Bo Pro Balance Board cihazı ile değerlendirildi. Lomber multifidus kas kalınlığı Ultrason cihazı ile değerlendirildi. Araştırmanın sonucunda; yaş ortalaması 58,54 ± 12,06 yıl olan hastamızın; mediolateral ve anteroposterior postural salınım mesafe ortalamaları, gözler açık iken 0,77±0,52 ve 1,17±0,66 cm, gözler kapalı iken 0,72±0,53 cm ve 1,43±1,24 cm tespit edildi. Plejik ve sağlıklı taraflarına ait lomber multifidus kas kalınlıkları arasında fark saptanmaz iken, plejik tarafa ait lomber multifidus kas kesit alanı anlamlı yüksek saptandı. Bo-bo mesafe değeri ile Fonksiyonel ambulasyon skalası, Tek bacak üzerinde durma testi süresi, 30 sn otur kalk skoru, Berg denge testleri skoru ve Rivermead skoru, el, üst ve alt Brunnstrom evreleri arasında negatif ilişki vardı. Lomber multifidus kas kalınlığı ve kesit alanının denge parametreleri ile arasında ilişki yoktu. Brunnstrom evreleme ile lomber multifidus kas kalınlığı ve kesit alanı oranları arasında anlamlı ilişki yoktu (p˃0,05). Bu sonuçlar inme hastalarında karşılaşan sorunların önüne geçilmesi ve rehabilitasyonu açısından önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
The multifidus muscle is important in the prevention of balance problems after a stroke. The aim of this study was to evaluate balance, postural sway and multifidus muscle thickness in stroke patients and to investigate the possible relationship between them. To our patients; Brunnstrom stage, Functional ambulation scale, Modified ashworth scale, Bioelectrical impedance analysis, GYKO assessment, Standing on one leg, 30 seconds sit and stand, Tandem stance, Timed get up and walk, Berg balance tests, Rivermead mobility index and Bo-Bo Pro Balance Board evaluated with the device. Lumbar multifidus muscle thickness was evaluated with an ultrasound device. As a result of the research; the mean age of our patient was 58.54 ± 12.06 years; mediolateral and anteroposterior postural sway distance averages were 0.77±0.52 and 1.17±0.66 cm with eyes open, 0.72±0.53 cm and 1.43±1.24 cm with eyes closed. While there was no difference between the lumbar multifidus muscle thicknesses of the hemiplegic and healthy sides, the cross-sectional area of the lumbar multifidus muscle of the hemiplegic side was found to be significantly higher. There was a negative correlation between bo-bo distance value and Functional ambulation scale, Time to stand on one leg, 30 sec sit and stand score, Berg balance test score and Rivermead score, hand, upper and lower Brunnstrom stages. Lumbar multifidus muscle thickness and cross-sectional area were not associated with balance parameters. There was no significant correlation between Brunnstrom staging and lumbar multifidus muscle thickness and cross-sectional area ratios (p˃0.05). These results may be important for the prevention and rehabilitation of the problems faced by stroke patients.