Popüler roman geleneği ve Sadık Yalsızuçanlar'ın romanları
Popular novel tradition and novels of Sadik Yalsızuçanlar
- Tez No: 775857
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHMURAT ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
1980'li yıllarda edebiyat dünyasına giren Sadık Yalsızuçanlar; son dönem yazın dünyasında adından söz ettirmeyi başarmış, oldukça üretken bir yazardır. Yazarın; öykü, roman, deneme, araştırma, yeniden yazma gibi alanlarda eserleri vardır. Popüler roman geleneği, son dönem edebiyat dünyası için önemli bir kavramdır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında hızla değişen kültürel yapı, yazın dünyasında da köklü değişikler yaratmıştır. Son yüzyılın emperyalist dünya düzeni, tüketim toplumları yaratırken tüketilecek metanın popülerliği üzerinden sunumunu yapmıştır. Edebiyat dünyası da bu popüler kültür anlayışından oldukça etkilenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde popüler roman ile Sadık Yalsızuçanlar'ın hayatı ve eserleri üzerinde durulmuştur. Popüler Roman Geleneği ve Sadık Yalsızuçanlar'ın Romanları isimli tez çalışması, iki bölüm, sonuç ve kaynakçadan oluşmaktadır. İlk bölümde Sadık Yalsızuçanlar'ın hayatı ve eserleri ile popüler roman geleneği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Sadık Yalsızuçanlar'ın roman külliyatını oluşturan dokuz roman incelenmiştir. Tezin devamında sonuç ve kaynakça kısımları bulunur.
Özet (Çeviri)
Sadık Yalsızuçanlar, who entered the world of literature in the 1980s, is a very prolific author who has managed to make his name mentioned among our authors of the last period. The author has works in fields such as story, novel, essay, research, rewriting. The popular novel tradition is an important concept for the recent literary world. After the Second World War, the rapidly changing cultural structure also created radical changes in the literary world. The imperialist world order of the last century, while creating consumer societies, made its presentation through the popularity of goods to be consumed. The literary world was also so influenced by this popular culture perception. In the first part of our study, it is studied on the popular novel. Our thesis study titled Popular Novel Tradition and Sadık Yalsızuçanlar's Novels consists of three chapters. In the first chapter, the popular novel tradition was emphasized. In the second chapter, nine novels of Sadık Yalsızuçanlar, which constitute the aouthor's corpus of novels, were examined. In the first part of the third chapter, the life and the art of Sadık Yalsızuçanlar were examined. The last title of the same chapter is the result part of my thesis study.