Kadınların suça maruz kalma korkusunun giyim pratiklerine yansıması
Reflection of women's fear of exposure to crime on clothing practices
  1. Tez No: 775869
  2. Yazar: NESLİHAN BAŞAK YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL GÜNİNDİ ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kadınlar toplumda cinsiyetlerine bağlı olarak bazı ayrımcılıklara maruz kalabilmektedir. Bu ayrımcılıklar kentsel mekanlarda daha görünür olmaktadır. Kentsel mekanda modernleşme ve kentleşme ile birlikte çeşitli riskler ortaya çıkmaktadır. Bu risklerin bir kısmını; kadınların maruz kaldıkları veya kalabilecekleri suçlar oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı kentsel mekanda kadınların güvende hissetmelerine engel olan ve suça maruz kalma korkusuna neden olan etkenlerin giyim pratiklerine yansımasını tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda Ankara kentinin Çankaya, Yenimahalle ve Etimesgut ilçelerinde ikamet eden 12 kadın katılımcı ile nitel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nitel görüşmelerden elde edilen veri ve gözlemler bilimsel yöntemler ve MAXQDA analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular;“demografik bilgiler, kent ve güvende hissetme ilişkisi, kent ve suç ilişkisi, suça maruz kalma korkusu, giyim pratiklerine yansıyan suça maruz kalma korkusu, medya ve suça maruz kalma korkusu, suça maruz kalma korkusu konusunda yapılması gerekenler”başlıkları ile verilmiştir. Araştırma bulguları; kent kuramları, suç kuramları, suça maruz kalma yaklaşımları ve toplumsal cinsiyet perspektifi kapsamında yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda; Ankara'da farklı sosyoekonomik bölgelerde yaşayan kadınların ağırlıklı olarak güvende hissedemedikleri, güvende hissetmelerinde pek çok farklı etken olduğu, geçmişte cinsiyetlerine bağlı olarak suça maruz kalma deneyimleri olduğu, suç korkusu yaşadığı, giyim pratiklerinde değişiklikler yaptığı tespit edilmiştir. Ankara'da suç korkusuna bağlı olarak giyim pratiklerinde yapılan değişiklikler detaylı olarak aktarılmıştır. Kadınların suç korkusunu ve suç korkusuna bağlı olarak gündelik yaşam pratiklerinde ve giyim pratiklerinde yaptıkları değişimleri içselleştirdikleri ve genelleştirdikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Women may be exposed to some discriminations depending on their gender. Some of these distinctions are seen in the urban space. Various risks arise with modernization and urbanization in urban space. Some of these risks constitute the crimes that women are exposed to or may be involved in. The purpose of the research is; to reveal the reflection of the factors that prevent women from feeling safe in the urban space and that cause the fear of being exposed to crime, on their clothing practices. To achieve this aim, qualitative interviews were conducted with 12 women residing in Ankara's Çankaya, Yenimahalle and Etimesgut districts. Semi-structured interview formula was used in the interviews. Data and observations obtained from qualitative interviews were analyzed using scientific methods and analysis program. The findings were explained under the following headings: Demographic information, the relationship between the city and crime, fear of being exposed to crime, reflection on clothing practices, fear of exposure to the media and crime, and fear of being exposed to crime are given under the headings. The results of the research were evaluated with urban theories, theories of crime, approaches to exposure to crime and gender perspective. As a result of the research; It has been determined women do not feel safe in different urban spaces in Ankara. There are many different factors for them to feel safe, they have been exposed to crime depending on their gender in the past, they have fear of crime and they change their clothing practices. The changes they made in their clothing practices in Ankara due to the fear of crime were explained in detail. It is seen that women internalize and generalize their fear of crime and the changes they make in their life and clothing practices depending on their fear of crime.