Bitcoin price forecasting under the influences of network metrics and other financial assets
Ağ metrikleri ve finansal varlıkların etkisi altında bitcoin fiyat tahmini
- Tez No: 775870
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL, DR. BİLGİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
2008 yılında,“Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”baslıklı makale, merkezi ol- mayan bir dijital para biriminin özgün bir tasarımını tanıttı. Anonim kimlik Satoshi Nakamoto tarafından duyurulan yenilikler, kripto para birimlerinin evrimine öncülük etti ve medya ve yatırımcılardan büyük ilgi gördü. Bitcoin fiyatı ve bitcoin fiyat dinamikleri de akademide popüler bir konu haline geldi. Bu tez, bitcoin fiyatı ve dinamiklerinin çesitli network metrikleri ve finansal varlıklar ile baglantısı incelenmektedir. Prophetın degisim noktası tespiti ile tanımlanan iki dönem, farklı özelliklerdeki iliskileri yakalamak için incelenmistir. Esbütünlesme iliskileri analiz edilmis ve sonuçlara göre nedensellik analizi için VAR ve VEC modelleri tahmin edilmistir. Bitcoin fiyatından hacime ve hash oranına tek yönlü granger nedensellik iliskisi tespit edilmistir. Son olarak, ARIMA, Bitcoin fiyatını ve diger degiskenleri tahmin etmek için kullanılmıs ̧ ve sonuçlar, bazı dog ̆ruluk ölçümleriyle en dog ̆ru tahmin mo- delini bulmak için kars ̧ılas ̧tırılmıs ̧tır.
Özet (Çeviri)
In 2008, the whitepaper titled“Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”introduced an original design of a decentralized digital currency. The innovations, described by the pseudonym Satoshi Nakamoto, have led to the evolution of cryptocurrencies and have attracted significant attention from the media and investors. The price of bitcoin has captured the interest, and the dynamics of bitcoin have become a popular topic in academia. This the- sis examines the dynamics of bitcoin prices with several network metrics and financial assets. Three periods chosen by Prophet's change point detection are studied to capture the relationships in different characteristics. Cointegration relationships are analyzed, and according to the results, VAR and VEC models are estimated for granger causality. The cointegration relationship between BTC and hashrate revealed a unidirectional granger-causality from BTC price to hashrate. Additionally, BTC price granger causes volume in two periods. Finally, ARIMA models are used to forecast Bitcoin and other variables in seven different periods. The results are compared and evaluated by several accuracy measures.