Türkçe öğretmeni yetiştirme sürecinin dil sosyalleşmesi bağlamında incelenmesi (Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi örneği)
Examining a Turkish language education program from the perspective of language socialization (Example of Mersin University Faculty of Education)
  1. Tez No: 775881
  2. Yazar: ELİF İREM BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK KANATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bireylerin anadilini örgün eğitimle geliştirmesinin sağlanmasında temel amaç, bu dilin doğru kullanılmasını sağlamaktır. Bireylerin anadilini doğru ve yeterli şekilde kullanması, onların toplumla olan ilişkisini sağlamlaştıracaktır. Dolayısıyla anadili kullanımında yeterli olan bireyler, içinde bulunduğu toplumla etkileşimde bulunarak dilsel açıdan karşılıklı kültürel beslenmeyi sağlayacaktır. Birey ve toplum arasında oluşan bu kültürel beslenme durumu, dil sosyalleşmesini ortaya çıkarmaktadır. Bir süreç olarak düşünülebilecek olan dil sosyalleşmesi; okuma, yazma, dinleme ve konuşma sosyalleşmesi olarak incelenmektedir. Birbirleriyle yakın ilişki içinde olan okuma ve yazma sosyalleşmesi, Türkçe eğitiminde ve Türkçe öğretmeni yetiştirme sürecinde gelişimin bir yolu olması bakımından önem taşımaktadır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve araştırma verileri, görüşme yöntemiyle elde edilmiştir. Bu araştırmanın amacı, Türkçe öğretmeni yetiştirme sürecinin dil sosyalleşmesi açısından yeterliliğini incelemek ve ortaya koymaktır. Bu amaçla Türkçe öğretmeni yetiştirme sürecinde dil sosyalleşmesi; Türkçe öğretmeni adaylarının okuma ve yazma sosyalleşmesi hakkında görüşleri, okuma ve yazma sosyalleşmesi kavramına bakış açısına lisans eğitiminin etkileri, Türkçe öğretmenliği lisans eğitiminin öğretmen adaylarına okuma ve yazma sosyalleşmesi açısından kazandırdığı deneyimler ve Türkçe öğretmeni adaylarının okuma ve yazma sosyalleşmesini bir öğretmenlik becerisi olarak kazanmasında lisans eğitiminin yeri ölçütlerine göre incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda Türkçe öğretmeni yetiştirme sürecinde dil sosyalleşmesine gereken önemin verilmediği, bunun sonucu olarak da eğitim sürecinde dil sosyalleşmesinin imkanlarından yeterince yararlanılmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of enabling individuals to develop their mother tongue through formal education is to ensure that this language is used correctly. The correct and adequate use of their mother tongue will strengthen their relationship with the society. Therefore, individuals who are competent in using their mother tongue, interacting with the society in which it is located, it will provide mutual cultural nourishment in terms of linguistics. This cultural nutritional situation between the individual and society reveals language socialization. Language socialization, which can be thought of as a process; reading, writing, listening in the process of training Turkish teachers. In this study, qualitative research method was used and research data were obtained by interview method. The purpose of this research, to examine and reveal the adequacy of the Turkish teacher training process in terms of language socialization. For this purpose, language socialization in the process of training Turkish teachers; Turkish teacher candidates' views on reading and writing socialization, the effects of undergraduate education on the concept of reading and writing socialization, the experiences that Turkish language teaching undergraduate education gives to teacher candidates in terms of reading and writing socialization and the place of undergraduate education in Turkish teacher candidates' acquiring reading and writing socialization as a teaching skill were examined and evaluated. As a result of the research, it was determined that the necessary importance was not given to language socialization in the process of training Turkish teachers, and as a result, the opportunities of language socialization in the education process were not sufficiently utilized.