Bir endüstri meslek lisesinde risk değerlendirmesi uygulamaları Trabzon MTAL örneği
Risk assessment applications in an industrial vocational high school Trabzon MTAL example
- Tez No: 775890
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIFAT BENVENİSTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Yıllar öncesinden bazı çalışmalar yapılmış olmasına rağmen, son yıllarda özellikle yeni kanunlarla birlikte iş sağlığı ve güvenliği konusuna olan ilgi artmıştır. Kazaların çoğunluğunun önlenebilir kazalar olduğu göz önünde bulundurulursa, kazaların olma olasılıklarını, kazalar olmadan ortaya çıkarmanın ne kadar önemli olduğu da görülür. Buradan hareketle işyerlerinde ya da okullarda yapılacak risk değerlendirmelerinin ve bunların sonucunda alınacak tedbirlerin birçok kazayı önleyebileceği açıktır. Araştırmanın çalışma alanını, Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi' nde bulunan atölyeler ve bilgisayar laboratuvarları oluşturmaktadır. Araştırmada, Job Safety Analysis metodu ile Checklist metodunun birlikte ve entegre kullanılacağı nicel bir yöntem geliştirilmiştir. Bu metodun uygulanmasının akabinde matris diyagramı (L Tipi Matris) ile neden-sonuç ilişkilerinin tespitiyle risk değerlendirmesi nitel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada; tehlike kaynakları belirlenmiş, belirlenen bu tehlike kaynaklarından meydana gelebilecek tehlikeler gözlemlere ve incelemelere dayanılarak tanımlanmış, tehlikelerin her birinin risk analizi yapılmış, risk analizi yapılan tehlikeler değerlendirilerek tehlikelerin ortadan kaldırılması ve/veya risklerin kontrol altına alınması için önlemler belirlenmiş ve tüm çalışmalar bir rapor halinde sunulmuştur. Bu çalışmanın diğer okullara da yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Although made some studies many years ago, the attention of the subject of occupational health and safety has been getting increase especially new law regulations recent years. Whereas the most of the accidents which are preventive, it is also seen how importance of revealing of the possibilities of accidents before they happen. From this point of view perform a risk assessment in school or workplace and take precautions according to assessment is clear that preventing accidents The working areas of this research constitutes the field of ateliers and computer labs in Trabzon Vocational and Technical Anatolian High School. In this study, quantitative method which includes Job Safety Analysis method and Checklist methods integrated together would developed. After that this method was applied risk assessment would evaluate qualitatively by determining cause effect relations with matrix diagram (L Type Matrix). In this study; sources of danger would be determined, dangers which are caused by that determined sources of danger would be defined by observation and investigations, risk analysing of each dangers would be done, it would be determined measures for disappearance of danger or controlling the risk according to risk analyses and all studies were presented in the report. This study is expected to be the guidance to other schools