Anterior diş konum ve şekillerinin düzenlenmesinin kişilik özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of arrangement of anterior tooth positions and shapes on personality traits
- Tez No: 728732
- Danışmanlar: PROF. SÜLEYMAN HAKAN TUNA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Gülümseme sözsüz iletişimde etkilidir ve kişiye yönelik izlenimde büyük rol oynar. Estetik diş hekimliği uygulamalarında gülüşün tasarımı tedavi yaklaşımının en önemli parçasıdır. Gülüş tasarımında anterior dişlerin konum ve şekilleri estetiğin sağlanması için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmadaki amacımız; gülüş estetiğinde rol oynayan anterior diş konum ve şekilleri üzerinde yapılan değişikliklerin kişilik özellikleri üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya, görünen bölgede dentofasiyal olarak herhangi bir anomalisi bulunmayan, dişlerinde dolgu, protetik restorasyon ve okluzyon problemi olmayan oval ark formuna sahip 27 yaşında sağlıklı genç bir kadın model olarak alındı. Alınan fotoğraflar gülüş tasarım konseptleri baz alınarak Adobe Photoshop 2020 CC programıyla dijital olarak düzenlendi. Anket formu, tr.surveymonkey.com yazılımı üzerinden, düzenlenmiş 14 adet fotoğrafın yanı sıra kişilik özelliklerinin de yer alacak şekilde hazırlandı. Dijital olarak elde edilen fotoğraflara puan verecek olan katılımcılara çalışmanın amacı anlatıldı. 232 gönüllü katılımcıdan (63 diş hekimi, 102 diş hekimliği öğrencisi ve 67 meslekten olmayan kişi) ankette yer alan fotoğraflar ile fotoğrafların altında yer alan kişilik özellikleri ilişkisini VAS (Visual Analog Scale) skalasında 0-100 aralığında puanlamaları istendi. Elde edilen sonuçlar IBM SPSS 22 programında One Way ANOVA testi ile analiz edildi. Bulgular: Tüm bulgular değerlendirildiğinde genç, güçlü, feminen, sıcakkanlı, stresli, saldırgan, kurnaz tasarımlar ile vadettiği kişilik özellikleri arasında ilişki bulunurken; zayıf/güçsüz, maskulen, kararlı, titiz, barışçıl kişilik özelliklerini tasarımlar ile vadettiği kişilik özellikleri arasında ilişki bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Smile is effective in nonverbal communication and plays a big role in the impression of the person. The design of the smile is the most important part of the treatment approach in aesthetic dentistry applications. In smile design, the position and shape of the anterior teeth are of great importance for aesthetics. Our aim in this study is to examine the effects of changes made on anterior tooth position and shape, which play a role in smile aesthetics, on personality traits. Materials-Methods: A 27-year-old healthy young woman with no dentofacial anomaly in the visible region and oval arch form without filling, prosthetic restoration and occlusion problems in her teeth was taken as a model. The photos taken were digitally edited with the Adobe Photoshop 2020 CC program based on smile design concepts. The survey was prepared on the tr.surveymonkey.com software in a way to include personality traits as well as 14 edited photographs. The purpose of the study was explained to the participants, who would give points to the digitally obtained photographs. 232 volunteer participants (63 dentists, 102 dentistry students and 67 laypersons) were asked to rate the relationship between the photographs in the survey and the personality traits under the photographs on the VAS (Visual Analog Scale) scale, in the range of 0-100. Obtained results were analyzed with One Way ANOVA test in IBM SPSS 22 program. Results: The relationship between smile design and personality traits and the evaluation differences between occupational groups were examined. While there is a relationship between the smile designs that reflect the young, strong, feminine, friendly, stressful, aggressive, cunning personality traits and the personality traits they promise; There was no relationship between the smile designs reflecting weak, masculine, determined, meticulous and peaceful personality traits and the promised personality traits.