Life-journey: A feminist reading of Henry James's the portrait of a lady and Olha Kobylianska's the princess
Hayat-seyahatları: Henry James?in bir kadının portresi ve Olha Kobylianska?nın prenses feminist bakış açısı
  1. Tez No: 241540
  2. Yazar: OLGA ZHDANOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADRİANA LUMİNİTA RADUCANU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, Henry James'in Bir Kadının Portresi (The Portrait of a Lady) ve Olha Kobylianska'nın Prenses (The Princess) adlı klasik romanlarının feminist bir bakış açısıyla analizidir. Romanların ana kahramanları, içinde bulundukları toplumların ideolojilerine meydan okuyan kadın karakterlerdir.Bu tez, James ve Kobylianska'nın eserlerinde cinsiyet olgusuna paralel yaklaşımlar sergilediklerini göstermekte; `kadınsı/feminen' kavramının özü itibariyle kadınlara sunulan ve doğal gibi görülen ama aslında toplum tarafından şekillendirilen bir takım seçeneklerden ibaret olduğunu iddia etmektedir. Dahası, ben, Bir Kadının Portresi ve Prenses adlı romanların, 19.yy sonlarında kadınsı (feminen) ve feminist olarak adlandırılan şeyleri araştırmaya çalıştığını savunuyorum. Bu bağlamda, söz konusu romanlar, kadın sorunlarını ele alış biçimleriyle başlıbaşına birer başkaldırı ve modernite sembolü haline gelmişlerdir.Yapmış olduğum analizler, kadın kahramanların ataerkil kültüre inat, kendilerini serbestçe yeniden tanımlamak üzere takındıkları tutumları, aldıkları kararları ve fikir çatışmalarının çözümlenişlerini konu edinerek, söz konusu romanların liberal feminizmin teorik sınırları içerisindeki yerini tartışmaktadır.Tezimde, James ve Kobylianska'nın eserlerinde 19.yy'ın sonlarında kadınların sahip oldukları büyük olanaklara ısrarla ve yer yer meydan okurcasına değindiklerini göstermek amacıyla; kadının toplumdaki konumuyla ilgili o dönemin sosyal ve politik gündemine, kadınların toplumdaki yerleri, eğitimleri, arkadaşlıkları ve duygusal yaşamları hakkındaki bilinmeyenlere, ve ayrıca sosyal yaşamın zenginlik, bıkkınlık ve erkek hakim bakış açısı gibi bazı yönlerine odaklandım.
Özet (Çeviri)
The present thesis is a feminist analysis of two classic novels, Henry James?s The Portrait of a Lady and Olha Kobylianska?s The Princess. The novels? protagonists are female characters who challenge the ideology of the societies they live in.The thesis demonstrates that in their works James and Kobylianska developed analogous understandings of the construction of gender; thus, the essence of `feminine? is representative for a whole range of potential options for women which are seen as natural but in fact socially shaped. Moreover, I claim that The Portrait of a Lady and The Princess explore things feminine and things feminist at the turn of the nineteenth century, and in doing so, the novels become a cause and a symbol of modernity in their treatment of women?s issues.My analysis argues for the placement of the novels within the theoretical boundaries of liberal feminism as the resolutions of conflicts, the protagonists? decisions and actions point on liberal redefinitions of the heroines? selves in protest against patriarchal culture.I concentrate my discussion on the political and social issues of the day regarding women?s situation in society, on the questions of women?s space, education, friendship and affective life, on some aspects of social life such as wealth, boredom and male gaze, in order to demonstrate how James and Kobylianska?s writings persistently and defiantly at times suggest of the highest possibilities for a woman by the end of the nineteenth century.