Hemşirelerin profesyonel değerleri ve merhamet düzeyleri ile etkileyen değişkenlerin incelenmesi
The relationship between professional values and compassion levels of nurses working in A state hospital
- Tez No: 775894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ASİ KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelerin profesyonel değerlerinin ve merhamet düzeylerinin karşılaştırılması ve farklı değişkenler ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamız tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte gerçekleştirildi. Ege Bölgesinde İzmir'de bulunan bir devlet hastanesinde Kasım 2021- Aralık 2022 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, belirtilen tarihler arasında ilgili hastanede çalışan 207 hemşire oluşturmuştur. Çalışmamıza 158 hemşire dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında“Sosyodemografik Veri Formu”,“Hemşirelerin Profesyonel Değerleri Ölçeği”ve“Merhamet Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik, frekans dağılımları, bağımsız örneklem t testi, tek faktörlü varyans analizi (ANOVA), pearson korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Post-Hoc analiz olarak Tukey HSD ve tamhane testleriyle değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın her aşamasında etik ilkeler gözetilmiştir. Bulgular: Araştırma bulgularına göre hemşirelerin HPDÖ toplam puanı 123.84±19.93 olarak saptanmıştır. MÖ toplam puanı toplam puan ortalamaları 3.95±0.55'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to compare the professional values and compassion levels of nurses and to examine their relationship with different variables. Materials and Methods: Our study was conducted in a descriptive and relatipnship-seeking manner. It was held in a state hospital in İzmir, in the Aegean Region between November 2021 and May 2022. The universe of the study consisted of 207 nurses working in the relevant hospital between the specified dates. 158 nurses were included in our study.“Sociodemographic Data Form”,“Nurses Professional Values Scale”and“Compassion Scale”were used tı collect data. In the evaluation of the data; Percentage, frequency distributions, independent sample t-test, single factor analysis of variance (ANOVA), pearson correlation and simple linear resression analysis were used. As a post-hoc analysis, evaluation was made with Tukey HSD and tamhane tests. Ethical principles were observed at every stage of the study. Results: According to the research findings, the total HPDÖ score of the nurses was 123.84±19.93. The mean total score of the MÖ total score is 3.95±0.55.