266 numaralı İstanbul Evkaf-ı Hümayun Mahkemesi sicilinin transkripsiyon ve değerlendirilmesi
Transcript and evaluation record of İstanbul imperial foundations of grade number 266
  1. Tez No: 775896
  2. Yazar: FATMA KÜBRA KUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 440
Özet
Osmanlı medeniyetinin bir tezahürü olan vakıf yapıları, yer ve zamanda genişleyen devlet ile aynı oranda artarak daha sıkı denetime ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Bu vakıfların sorunsuz işleyebilmesi ve vakıflarla ilgili davalara bakması için kurulan Evkaf-ı Hümayun Müfettişliği bu icra makamlarından biri olmuştur. Evkaf-ı Hümayun Nezaretine bağlı bu kurum, vakıflarla ilgili teftişin baş aktörü olmuş, kazalarda görev yapan kadılar ve onların tuttukları siciller ile paralel bir benzerlikte görevlerini yürütmüşlerdir. Bu çerçevede Haremeyn Evkafı Müfettişliği sicilleri adı altında 888-1342/1483-1924 yılları arasında tutulmuş olan 801 defter bulunmaktadır. Bu çalışmada 1212-1213/1797-1798 yılları arasında tutulmuş olan 266 numaralı defter esas alınarak, bu yıllar arasındaki vakıf davalarının hususiyetleri ile alakalı değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The foundation structures, which are a manifestation of the Ottoman civilization, have increased at the same rate as the expanding state in place and time, and have become in need of more strict control. The Foundation of Foundations Inspectorate, which was established for the smooth functioning of these foundations and to deal with the cases related to the foundations, became one of these enforcement authorities. This institution, which is affiliated to the Ministry of Evkaf-ı Hümayun, became the main actor in the inspection of foundations, and carried out their duties in parallel with the judges working in the districts and the registries of their arrests. In this framework, there are 801 notebooks kept between 888-1342/1483-1924 under the name of Haremeyn Foundation Inspectorship Registers. In this study, based on the book numbered 266, which was kept between the years 1212-1213/1797-1798, evaluations were made about the characteristics of the foundation cases between these years.