Solucan gübresi uygulamasının yağ gülünün verimine ve besin elementi konsantrasyonuna etkisi
The effect of vermicompost application on yield and nutrient concentration of oily rose
  1. Tez No: 775925
  2. Yazar: FATİH KURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ COŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, Isparta iline özgü, katma değeri yüksek tarımsal ürün olan yağlık gülün (Rosa damascena Mill.) verim ve beslenme durumunu geliştirmede solucan gübresi kullanım olanağının araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Tarla denemesi olarak yürütülen araştırmada 4 farklı dozda (V0: 0 kg/da, V1: 100 kg/da, V2: 200 kg/da ve V3: 3000 kg/da) solucan gübresi uygulaması 3 tekerrürlü olarak yapılmıştır. Uygulamalar bitkinin taç iz düşümüne yapılmış ve toprağa karıştırılmıştır. Çiçek hasadına 30.04.2018 tarihinde başlanmış, 20 gün devam etmiş, bu süre boyunca günlük olarak açan çiçekler toplanarak tartılmıştır. Hasat tamamlandıktan sonra bitkilerden yaprak örneği alınmış ve bazı makro ve mikro besin elementlerinin konsantrasyonları belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar solucan gübresi uygulamasının gül çiçeği verimini artırdığını göstermiştir. En yüksek verim değeri, kontrol uygulamasından 66 kg/da daha yüksek olarak, 585 kg/da ile 200 kg/da solucan gübresi uygulamasında belirlenmiştir. Solucan gübresi uygulamalarının bitkinin besin elementi konsantrasyonları üzerine belirgin etkisi olmamıştır. Bu durumun alınan elementlerin hasat ile bitkiden uzaklaşması ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Tezden elde edilen sonuçlardan genel olarak solucan gübresi kullanımının gül tarımı ekonomisine katkı sağlayacağı, 200 kg/da dozunun önerilebileceği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess the feasibility of utilizing vermicompost to improve the yield and nutritional status of oily rose (Rosa damascena Mill.), an agricultural product peculiar to Isparta province with high added value. Four different doses (V0: 0 kg ha-1, V1: 1000 kg ha-1, V2: 2000 kg ha-1, and V3: 3000 kg ha-1) of vermicompost were tested in the field conditions at 3 replicates. Vermicompost was applied to the canopy projection area and incorporated into the soil. Flower harvest was started on April 30, 2018, and continued for 20 days. The bloomed flowers were collected and weighed daily basis. Following the harvest, leaf samples were collected from the plants and the concentrations of certain macro and micro nutrients were assessed. The study's findings demonstrated that applying vermicompost boosted the yield of oily rose blooms. The greatest yield value was determined to be 5850 kg ha-1 at a vermicompost dose of 2000 kg ha-1, which was 660 kg ha-1 greater than the control application. Application of vermicompost had little influence on plant nutrient contents. This condition is assumed to be related to the removal of minerals from the plant during harvest. Based on the overall findings of the thesis, it has been determined that the application of vermicompost will benefit the economy of rose agriculture in general, and a dose of 2000 kg ha-1 may be recommended.