Other modes of abstraction: Curating architectural elements of the METU campus
Soyutlamanın diğer biçimleri: ODTÜ kampüsünün mimari elemanlarının sergilenmesi
  1. Tez No: 775943
  2. Yazar: BATUHAN TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Soyutlamanın Diğer Biçimleri, elementer temsiliyet biçimleri geliştirmenin kültürel mirası yeniden okumak ve böylelikle yeniden sergilemek için önemli bir yöntem olduğunu iddia eder. Bu motivasyonla, bu çalışma Getty Vakfı tarafından başlatılan Keeping it Modern Projesi kapsamında ODTÜ yerleşkesinin mimari elemanlarına odaklanmaktadır. Elementer kazı işlemi, bir bağlamdan koparma aracı olmaktan çok bir soyutlama aracı olarak tanımlanmıştır. İzolasyon, reprodüksiyon, baskı, belgeleme ve sınıflandırma gibi kavramları ortaya koyan bu çalışma, sadece mevcut durumunda değil, aynı zamanda ideallerin, arzuların ve biçimsel gerekliliklerinin tarihsel gelişimi içinde mimari mekanı elementer ve arşivsel yaklaşımlarla yeniden okumayı ve sergilemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Other Modes of Abstraction claims that developing elementary modes of representation is a substantial method for re-reading and thus re-curating the cultural heritage. With that motivation, as a part of the Keeping It Modern Project initiated by the Getty Foundation, this study focuses on architectural elements of the METU campus. The operation of elementary excavation is defined as a tool of abstraction rather than a means of decontextualization. By introducing concepts that involve isolation, reproduction, printing, documentation and classification this study will re-read and curate the architectural space through elementary and archival approaches; not only in its current condition, but also in the historical development of ideals, desires, and stylistic necessities.