Su yalıtımı katkı malzemelerinin betonun dayanım ve durabilite özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of waterproofing additives on strength and durability properties of concrete
- Tez No: 775942
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Binanın taşıyıcı elemanları olan temel ve bodrum perdeleri, bina ömrü boyunca sürekli olarak su ve/veya neme maruz kalmaktadır. Su/nem yalıtımının yanlış veya kalitesiz uygulamaları, yapı elemanlarının kullanım ömrünü önemli ölçüde kısaltmakta ve yapı güvenliği, insan sağlığı ve güvenliği ile ilgili telafisi mümkün olmayan kalıcı sorunlara neden olabilmektedir. Bu çalışmada yeni nesil serpme tipi su yalıtım malzemesi katkılı beton numunelerin donma-çözülme etkisi sonrası kütle kaybı, basınç dayanımı ve eğilme dayanımları incelenmiştir. Su yalıtım malzemesi beton karışımlarına ağırlıkça çimentonun %0.5, %1 ve %1.5'u olarak katılmıştır. Çalışma sonucunda su yalıtım malzemesinin betonun donma-çözülme etkisi sonrası kütle kaybı, basınç dayanımı ve eğilme dayanımındaki azalmaları önlemede etkisinin oldukça sınırlı düzeyde kaldığı görülmüştür. CO kontrol betonun 120 F-T çevrim sonrası kütle kaybı %2.09 iken, %0.5, %1 ve %1.5 su yalıtım malzemesi katkılı C1, C2 ve C3 numunelerinin kütle kayıpları sırasıyla %2.03, %1.94 ve %1.98 olmuştur. C0 kontrol betonun 120 F-T çevrim sonrası basınç dayanımındaki azalma %54.61 iken, %0.5, %1 ve %1.5 su yalıtım malzemesi katkılı C1, C2 ve C3 numunelerinin basınç dayanımındaki azalmalar sırasıyla %51.74, %47.41 ve %47.47 olmuştur. Buna ilave olarak, C0 kontrol betonun 120 F-T çevrim sonrası eğilme dayanımındaki azalma %40.83 iken, %0.5, %1 ve %1.5 su yalıtım malzemesi katkılı C1, C2 ve C3 numunelerinin basınç dayanımındaki azalmalar sırasıyla %38.74, %33.25 ve %36.03 olmuştur.
Özet (Çeviri)
The foundation and basement walls, which are the load-bearing elements of the building, are constantly exposed to water and moisture throughout the life of the building. Improper or poor quality water/moisture insulation applications significantly shorten building elements' service life and can cause permanent problems related to building safety, human health, and safety, which cannot be compensated. This study investigated mass loss, compressive strength, and bending strength of concrete samples with new generation sprinkler-type waterproofing material after the freeze-thaw effect. The waterproofing material was added to the concrete mixtures as 0.5%, 1%, and 1.5% of the cement by weight. As a result of the study, it was observed that the effect of waterproofing material in preventing the decrease in mass loss, compressive strength, and bending strength of concrete after the freezing-thawing effect remained minimal. While the mass loss of CO control concrete after 120 F-T cycle was 2.09%, the mass losses of C1, C2, and C3 samples with 0.5%, 1%, and 1.5% waterproofing material were 2.03, 1.94%, and 1.98%, respectively. While the decrease in compressive strength of C0 control concrete after 120 F-T cycle was 54.61%, the reductions in compressive strength of C1, C2, and C3 samples with 0.5%, 1% and 1.5% waterproofing material were 51.74%, 47.41%, and 47.47%, respectively. In addition, the reduction in flexural strength of C0 control concrete after 120 F-T cycle was 40.83%. At the same time, the reductions in compressive strength of C1, C2, and C3 samples with 0.5%, 1%, and 1.5% waterproofing material were 38.74%, 33.25%, and 36.03%, respectively.