Türkiye'de enerji sektörünün 2019-2021 dönemi mali yapı analizi
Financial structure analysis of the Turkish energy sector for 2019-2021 period
  1. Tez No: 775952
  2. Yazar: RİFAT TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ATILGAN SARIDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Enerji talebinin yaklaşık olarak %74'ünü dışardan karşılayan ülkemiz için enerji sektörü ve enerji sektöründe faaliyet gösteren firmalar oldukça önem arz etmektedir. Gelişen teknolojiyle beraber enerji artık yaşamımızı devam ettirebilmek için gerekli temel yapı taşlarından biri haline gelmiştir. Konformist yaşam stiliyle beraber artan enerji tüketimi de enerji politikalarının değişimine yol açmıştır. Enerji firmaları da diğer sektör firmaları gibi kar elde etmek ve büyümek amaçlı hizmet ederler ancak bu sektör oldukça stratejik kritikliğe sahiptir. Bu sebeple firma değerlerini daha üst noktaya taşımaları ülkemiz adına da önem arz etmektedir. Bu çalışmada Finnet veri tabanı kullanılarak Türkiye enerji sektöründe faaliyet gösteren 21 adet firma 5 ayrı mali oran analizi yöntemiyle ve 26 ayrı parametreyle finansal tespitler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The energy sector and companies operating in the energy sector are very important for our country, which are approximately 74% of its energy demand through imports. With the developing technology, energy has now become one of the basic building blocks to sustain our lives. Increasing energy consumption with the conformist lifestyle has also led to a change in energy policies. Energy companies, like other sector companies, serve to make profit and grow, but this sector has a very strategic criticality. For this reason, it is also important for our country that they carry the company values to a higher level. In this study, using Finnet database, financial determinations of 21 companies operating in the Turkish energy sector were made with 5 different financial ratio analysis methods and 26 different parameters.