Niğde bölgesinde farklı meyve ağaç yapraklarının (elma, kayısı, kiraz, asma, dut) besin madde içerikleri ve in vitro sindirilebilirliğinin belirlenmesi
Determination of nutritional contents and in vitro digestability of different fruit tree leaves (apple, apricot, cherry, vine, multi) in Niğde region
- Tez No: 775962
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ülkemizde kaba yem açığı bulunmasından dolayı yaptığımız çalışmada bazı meyve ağaç yapraklarının ruminant beslemede kullanılabilirliğini araştırmak amaçlanmıştır. Bu nedenle bu tez çalışmasında, Niğde bölgesinde farklı meyve ağaç (elma, kayısı, kiraz, asma, dut) yaprakları toplanmış, kurutulmuş, gruplara ayrıldıktan sonra laboratuvarda besin madde içerikleri ve in vitro sindirilebilirliği bulunmuştur. Ağaç yapraklarının besin madde içerikleri (kuru madde, ham protein, ham kül, ham yağ, nötral deterjan lif, asit deterjan lif, asit deterjan lignin, tanen), in vitro gaz, karbondioksit ve metan gazı üretimi, in vitro gaz üretim sonrası rumen sıvısı uçucu yağ asit içerikleri birbirinden farklı bulunmuş olup, bu fark istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Ayrıca ağaç yapraklarında metabolik enerji, organik madde sindirimi, sindirilebilir kuru madde, kuru madde tüketimi, nispi yem değerleri de farklı bulunmakla beraber, bu fark istatistiki olarak önemli olup, en yüksek dut yaprağında bulunmuştur. Bu farklılıkların oluşmasında ana neden, ağaç yapraklarının besin madde içeriği bakımından birbirinden farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Yaptığımız çalışma sonucunda farklı meyve ağaç yapraklarının kaba yem kaynağı olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The lack of roughage in our country is because we aimed to investigate the usability of some fruit tree leaves in ruminant feeding in our study. Therefore, in this thesis study, nutrient content and in vitro digestibility of different fruit tree (apple, apricot, cherry, grape, mulberry) leaves were collected, dried, and divided into groups in the Niğde region. Nutrient contents of tree leaves (dry matter, crude protein, crude ash, crude oil, neutral detergent fiber, acid detergent fiber, acid detergent lignin, tannin), in vitro gas, carbon dioxide, and methane gas production, rumen fluid volatile fatty acid contents after in vitro gas production are different from each other. and this difference was found to be statistically significant. In addition, although metabolic energy, organic matter digestion, digestible dry matter, dry matter consumption, and relative feed values were also different in tree leaves, this difference was statistically significant and the highest was found in mulberry leaves. The main reason for these differences is that tree leaves differ from each other in terms of nutrient content. As a result of our study, it was determined that the leaves of different fruit trees can be used as a source of roughage.