Çanakkale Cephesi'nde Türk piyade sınıfının fiziksel donatımı
Physical equipping of the Turkish infantry class in the Gallipolli Front
- Tez No: 775963
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Askeri Tarih Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
“Çanakkale Cephesi'nde Türk Piyade Sınıfının Donatımı”başlıklı bu çalışma; birinci el kaynak, araştırma eser ve Çanakkale Savaşları'nda yer almış subay ve askerlerin anı, hatıratları kullanılarak hazırlanmıştır. Çalışmada yer verilen birinci el kaynaklar başta Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı (ATASE) arşivinden kullanılan belgeler olmak üzere Çanakkale Savaşları sırasında yürürlükte olan nizamnameler ve talimatnameler esas alınarak piyade sınıfının donatımına dair bilgilere ulaşılmıştır. Birinci el kaynaklardan elde edilen veriler ışığında piyade sınıfının donatımına dair bilgiler, Çanakkale Savaşları ile ilgili yazılmış araştırma eser, anı ve hatıratlar incelenerek desteklenmiştir. Bu çalışma ile Çanakkale Savaşları'nda yer almış subay ve neferin fiziksel donatımına dair her teçhizat anlatılmaya çalışılmıştır. Subay ve neferin giydikleri kıyafetler ve kullandıkları silahlar ayrı bölümlerde değerlendirilmiştir. Çalışmada anı ve hatıratlardan yararlanılarak askerlerin şahsi eşyalarından da bahsedilmiştir. Ayrıca bu çalışmada, İstanbul'dan Çanakkale'ye gönderilen teçhizatın ikmal faaliyetlerine yer verilmiş, muharebe esnasında teçhizatın temini konusunda yaşanan problemler anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which titled the“Physical Equipping of the Turkish Infantry Class in the Gallipoli Front”, was prepared using first hand sources, research works and the memories and memoirs of millitary officers and soldiers who took part in the Gallipoli Campaign. Information on the equipment of the infantry class was obtained based on the first-hand sources included in the study, especially the documents used from the archives of the Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı (ATASE), and the regulations and instructions in force during the Gallipoli Campaign. With the help of data obtained from primary sources, information on the equipment of the infantry class was supported by examining the research works, memories written about the Gallipoli Campaign. In this study, was tried to be explained every equipment related to the physical equipment of the millitary officers and soldiers who took part in the Gallipoli Campaign. The clothes worn by the millitary officers and soldiers and the weapons they used were evaluated in separate sections. In the study, the personal belongings of the soldiers were also mentioned by making use of their memories. In addition to the study are explained the supply activities of the equipment sent from Istanbul to Çanakkale and it is include the problems experienced in the supply of equipment during the war.