Rus kaynaklarına göre 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Plevne Müdafaası
According to Russian sources, the Defense of Plevne in the Ottoman-Russian War 1877-1878
  1. Tez No: 775967
  2. Yazar: TURAL NOVRUZLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Balkan Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Rumi takvimine göre 1293 yılına tekabül ettiği için literatürde 93 Harbi olarak adlandırılan 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı, takriben on bir ay sürmüştür. Bu savaş her ne kadar Osmanlı-Rus Savaşı gibi adlandırılsa da Romanyalılar, Bulgarlar, Sırplar, Kafkas Hristiyanları, Karadağlılar gibi topluluklar da Rusların yanında savaşa katılmıştır. Savaş, sonuçları itibariyle, etkileri bugün de devam eden evrensel neticeler doğurmuştur. Jeopolitik konumu son derece önemli olan Plevne, çeşitli Rus askeri strateji uzmanlarınca en fazla on gün içerisinde işgal edileceği hesaplanmasına karşın, Gazi Osman Paşa'nın önderliğinde 145 gün direnmiştir. Osman Paşa'nın Plevne'deki kahramanca direnişi Rus ordusuna pahalıya patlamış, bu mücadelede 22500 asker ve 5 aylık zaman kaybetmiş ve çok kolay şekilde İstanbul'a ulaşacakları fikri pekişen Ruslar için hızlı bir zafer imkânı ortadan kalkmıştır. İşte tüm bu sebeplerle, Plevne Savaşları Türk Harp Tarihi açısından son derece önemli bir yere sahiptir. Çalışmamıza konu olan Plevne Müdafaasını Rus Basını yakından ve büyük merakla izlemiş, yayınlarında bu savaşa geniş yer vermişlerdir. Gazete ve dergiler, savaş muhabirlerini, ressamlarını bu cepheye göndermiş, Osman Paşa komutasındaki Türk ordusunun direnişini belgelemişlerdir. Ruslar Plevne ismindeki bu küçücük bir kasaba için yüzlerce ciltlik kitaplar yayınlamışlardır. Bu tezde, Rus Ordusu'nda görev alan birçok komutan, din adamı, ressam, subay ve dönemin gazetecilerinin yazıları günlükleri hatıratları ve mektuplarının analiz edilmesiyle Plevne mücadeleleri ve kuşatmasının birincil kaynaklardan anlatımı amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman-Russian War of 1877-78, which is called the 93 War in the literature because it corresponds to the year 1293 according to the Rumi calendar, which lasted approximately eleven months. Eventhough this war is called the Ottoman-Russian War, communities such as Romanians, Bulgarians, Serbs, Caucasian Christians and Montenegrins joined the war on the side of the Russians. The war, in terms of its consequences, had universal consequences, which the effects continue today. Pleven, whose geopolitical position is extremely important, resisted for 145 days under the leadership of Gazi Osman Pasha, although it was calculated by various Russian military strategists that it would be occupied in a maximum of ten days. The heroic resistance of Osman Pasha in Pleven was costly for the Russian army, 22500 soldiers and 5 months of time were lost in this struggle, and the Russians, whose idea that they would reach Istanbul very easily, was reinforced, and the possibility of a quick victory disappeared. For all these reasons, the Battle of Pleven has an extremely important place in Turkish War History. The Russian Press followed the Pleven Defense, which is the subject of our study, closely and with great interest, and they gave wide coverage to this war in their publications. Newspapers and magazines sent their war correspondents and painters to this front and documented the resistance of the Turkish army under the command of Osman Pasha. The Russians have published hundreds of volumes of books for this tiny town called Pleven. In this thesis, it is aimed to explain the struggles and siege of Pleven from primary sources by analyzing the writings, diaries, memoirs and letters of many commanders, clergy, painters, officers and journalists of the period who served in the Russian Army.