For queen and sultan: Anglo-Ottoman advisors, soldiers, mercenaries and imperial agents in war and state (1853-1878)
Kraliçe ve sultan için: Savaşta ve devlet içinde İngiliz-Osmanlı danışmanlar, askerler, paralı askerler ve imparatorluk ajanları (1853-1890)
  1. Tez No: 496004
  2. Yazar: JOSHUA JOHN SHANNON CHASTAIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM KABADAYI, YRD. DOÇ. DR. BAŞAK TUĞ ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kırım Savaşı (1853-1856) Fransa ve İngiltere'nin imparatorluk vizyonlarını yerine getirmek ve Avrupa'daki güç dengesini korumak için Osmanlı İmparatorluğu'na asker göndermelerini sağladı. Bu çalışma, Doğuya bakarak Kırım Savaşı sırasında Batı müdahalesini yeniden değerlendirmeyi ve İngiltere'den değil Hindistan'dan Osmanlı İmparatorluğu'na gelen İngiliz subayların rolünü incelemeyi amaçlıyor. Bu çalışma hem Osmanlı hem de Anglo-Hint subayları ve askerleri tarafından kurulan ve görevlendirilen“Anglo-Türk Kontenjan Askerleri”ve“Beatson's Horse”u araştırıyor. Rus-Osmanlı Savaşı'nda (1877-1878) İngiltere resmen Osmanlı'nın yardımına gelmedi, ancak pek çok İngiliz subayı resmi ve gayri resmi pozisyonlarda Osmanlı ordusuyla birlikte çalıştı. Bu çalışma,“Anglo-Osmanlı”subayları tarafından yazılan kaynakları kullanarak hem Osmanlı'nın Hıristiyan asker algısını hem de Anglo-Hint'in“sömürgeci bilgisi”uygulamasını Osmanlı askerlerine ve yetkililere göre incelemektedir. Çalışma bir imparatorluk söylemi ortaya koymaktadır ve bahsi geçen“emperyal”subaylar tarafından Osmanlı ve İngiliz İmparatorlukları'nda oynanan role bakacak ve bu subayların Osmanlı İmparatorluğu'nda 19. yüzyılda hizmet ettikleri eşsiz ve tamamen modern konumunu inceleyecektir. Bu nedenle, bu çalışma Anglo-Osmanlı subaylarının, yazılarının ve imparatorluklarının kariyerlerini dört tema ile inceleyecektir: İmparatorluk Hizmeti, İmparatorluk Söylemi, İmparatorluk Şiddeti ve İmparatorluk Hırsı.
Özet (Çeviri)
The Crimean War (1853-1856) saw France and Britain send troops the Ottoman Empire to exercise their imperial visions and maintain the balance of power in Europe. This paper aims to reassess this Western intervention during the Crimean War by looking east and examining the role played by British officers who came to the Ottoman Empire not from England, but from India. This paper investigates the“Anglo-Turkish Contingent”and“Beatson's Horse,”two contingents formed and staffed by both Ottoman and Anglo-Indian officers and soldiers. In the Russo-Ottoman War (1877-1878) Britain did not formally come to the Ottoman's aid, but many British officers served with the Ottoman army in both official and unofficial positions. Using sources written by these“Anglo-Ottoman”officers, this study scrutinizes both the Ottoman perception of Christian soldiers and the Anglo-Indian application of“colonial knowledge”to Ottoman soldiers and officials. This paper reveals a imperial discourse and will look at the role played within both the Ottoman and British Empires by these“imperial”officers, and examine the unique, and thoroughly modern, position these men served in the Ottoman Empire in the long 19th century. Therefore, this study will examine the careers of these Anglo-Ottoman officers, their writings, and their empires through four themes: Imperial Service, Imperial Discourse, Imperial Violence, and Imperial Ambition.