Çok katlı betonarme yapıların 2018 Türkiye bina deprem yönetmeliğine göre analizi
Analysis of multi-storey reinforced concrete buildings according to 2018 Türkiye building earthquake regulations
  1. Tez No: 775968
  2. Yazar: YUSUF ZİYA NOMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYTULLAH TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez çalışmasında, çok katlı betonarme yüksek binaların 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY 2018) kapsamındaki hususlara göre analizleri yapılmıştır. Salt betonarme çerçeve sistemler, perdeli sistemler ve bodrum perdeli sistemlerin statik ve dinamik analizleri Eşdeğer Deprem Yükü ve Mod Birleştirme Yöntemlerine göre yapılmıştır. Bununla beraber analizlerde, farklı modeller için etrafı rijit bodrum perdeleri ile çevrili binaların deprem etkisi altındaki davranışları incelenmiştir. Ayrıca, bina üst katlarında farklı perde konum ve şekilleri için parametrik çalışmalar yapılmış olup, bunlara bağlı yapı düzensizlikleri araştırılmıştır. Bina modellemeleri ve analizleri için SAP2000 sonlu elemanlar paket programından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the analysis of tall multi-story buildings is performed based on the regulations of the 2018 Türkiye Building Earthquake Code (TSC-2018). The static and dynamic analysis of reinforced concrete frame structures, structures with shear walls, and structures with shear walls at their basement floors are carried out using equivalent seismic load and mode-superposition methods. In addition, the response of several models of buildings having their basements surrounded by rigid shear walls is examined under the seismic loads in the analysis. Moreover, parametric studies are performed for several locations and shapes of the shear walls on upstairs floors and related structural irregularities are investigated in detail. The SAP 2000 finite element package program is used for the modelling and analysis of the buildings.