Design of a contact type acoustic sensor for the noninvasive diagnosis of cardiovascular obstructions
Kardiyovasküler damar tıkanıklıklarında girişimsel olmayan yöntemlerle tanı koymak için temaslı tipte akustik sensör tasarımı
- Tez No: 775984
- Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Damar tıkanıklıklarının tahribatsız yöntemlerle belirlenmesi fikri uzun yıllardır üzerinde çalışılan bir konudur. Mevcut teşhis yöntemleri çoğunlukla girişimsel, potansiyel olarak riskli ve maliyetlidir. Bu dezavantajlar, tahribatsız teşhis çalışmaları için önemli motivasyonlardır. Literatürde arter tıkanıklıkları sonucu damarlarda meydana gelen türbülanslı akış üzerine yoğunlaşan çalışmalar mevcuttur. Bu akış, iç arter duvarında akustik basınç oluşturur. Bu çalışmada literatürdeki mevcut çalışmalardan yola çıkılarak kontakt tip akustik sensör tasarımı gerçekleştirilmiş ve bir prototip üretilmiştir. Tasarlanmış ve prototipi yapılmış akustik sensör –126 dBV (ref 1 Pa) alış hassasiyetine ve 70 derecelik 5 dB-hüzme genişliğine sahiptir. Ek olarak, tasarımı doğrulamak için arteriyel tıkanıklığı modelleyen bir deney düzeneği üretilmiştir. Prototip sensör ile %99 , %90 ve %70 tıkanıklık oranlarında, 10 mL/sn ve 20 mL/sn kan akış hızlarında ölçümler yapılmıştır. Sonuçların geçmiş çalışmalarda mevcut olan bulgularla ilintili olduğu tespit edilmiştir. Arterlerdeki türbülanslı akımın etkisinin 100 Hz ile 600 Hz arasında olduğu ve 300 Hz civarında da baskın olduğu saptanmıştır. Akustik yöntemlerle arterdeki tıkanıklığın saptanma eşiği mevcut literatürle uyumlu olarak %70 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The idea of determining arterial occlusions by non-invasive methods is a subject that has been studied for many years. Current diagnostic methods are mostly invasive, potentially risky and costly. There are studies in the literature that concentrate on the turbulent flow occurring in the arteries as a result of arterial occlusions. This results in acoustic pressure exciting the internal artery wall. In this study, a contact-type acoustic sensor design was carried out with based on the existing studies in the literature and a prototype was produced. The contact-type acoustic sensor that has been designed and prototyped has a receiving sensitivity of –126 dBV (ref 1 Pa) and a 5-dB beamwidth of 70 degrees. In addition, the prototype produced is a structure that can be used as a contact-type acoustic sensor with a fixed response up to 2000 Hz. In addition, an experimental setup modeling arterial occlusion was produced to validate the design. Measurements were made with the prototype sensor at occlusion rates of 99%, 90% and 70%, at blood flow rates of 10 mL/sn and 20 mL/sn. The results have been found to be relevant to the findings available in the past studies. The effect of turbulent flow in the arteries has been found to be between 100 Hz and 600 Hz and dominant around 300 Hz. The threshold to detect the occlusion in the artery by using acoustic methods has been determined to be 70% which is in agreement with the existing literature.