The problem of the feminist subject and Butler's alternative
Feminist özne problemi ve Butler'ın alternatifi
  1. Tez No: 775995
  2. Yazar: KADRİYE SENA BAYDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARET KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Postyapısalcı iktidar anlayışına göre, iktidarın normatif işleyişinden önce veya ondan bağımsız bir konum bulunmadığı için öznenin ne kimliği ne de kategorisi sosyal ve kültürel normlardan bağımsız olarak formüle edilebilir. Buna bağlı olarak, evrensel temsili olan bir kimlik kategorisi mümkün değildir. Ancak feminizm söz konusu olduğunda, böyle bir anlayış öznenin özerkliğini reddetmek ve kolektivite olasılığını sınırlamak anlamına geliyor gibi göründüğü için bazı feminist teorisyenler tarafından eleştirilir. Judith Butler parodik tekrar ve olumsal temeller terimleriyle modernizmi reddederek ama postmodernizmin sorunlarını sürdürmeden feminist özneyi yeniden formüle etmeyi amaçlar. Bu şekilde, feminist özne sorununa ilişkin sürmekte olan tartışmaya bir çözüm vadeder. Bu çalışmada Butler'ın feminist özne eleştirisi incelenmekte ve bir özgürleşme hareketi için araç olarak sunduğu alternatiflerin güvenilirliği sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to the poststructuralist understanding of power, since there is no position prior to, or independent of, the normative operations of power, neither the identity nor the category of the subject can be formulated independently of social and cultural norms. Correspondingly, there cannot be an identity category that is universally representative. However, in the case of feminism, since such understanding seems to mean rejecting the autonomy of the subject and restraining the possibility of collectivity, it is criticized by some feminist theorists. Judith Butler, with the terms parodic repetition and contingent foundations, aims to reformulate the feminist subject by refusing modernism but without perpetuating the problems of postmodernism. In this sense, Butler's theory promises a solution to the ongoing discussion of the problem of the feminist subject. In this study, Butler's critique of the feminist subject is analyzed and the reliability of the alternatives that are presented as a tool for an emancipatory movement is interrogated.